Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на рекордите на Гинес

2
Снимка: БГНЕС

На 18 ноември светът отдава почит на онези хора, които са направили най-невероятни неща по-добре от другите и са попаднали в книгата за рекорди на Гинес

Книгата „Световни рекорди на Гинес“, позната до 2000 г. като „Книгата за рекорди на Гинес“, е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности. Самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.

Историята на самата Книга на рекордите на Гинес започва през 10 ноември 1951 г., когато Сър Хю Бивър, заемащ поста управител на пивоварната „Гинес“, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия.

Въвлечен в спор за това коя е най-бързата дивечова птица в Европа – златистата булка или яребицата, той осъзнава, че всъщност не е възможно да разбере отговора на този въпрос само чрез изследване на справочната литература.

В продължение на много вечери в кръчмите в Британия и Ирландия се повдигат цял куп подобни въпроси, които дават идеята за книга, разрешаваща тези спорове и терзания. Уверен, че издание като това, може да стане популярно, Бивър реализира и самата книга.

Първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.

Бивър разбира, че сигурно много подобни въпроси се повдигат всяка вечер в хилядите кръчми в Британия и Ирландия, но няма книга, която да разреши тези спорове, и разбира, че книга, предоставяща тази информация, би могла да стане популярна.


Българските постижения

Кои българи и български постижения са част от рекордите на Гинес? Те са общо над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди на други български спортисти.

Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет – Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора. За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.


Най-дългата пейка пък в света се намира в Пазарджик. Тя е с дължина 1015 метра и на нея могат да седнат около 2000 души. Това също е доста смислен рекорд, защото седенето на пейки с други хора предполага комуникация.

На 16 май 2012 г. на сцената на НДК звучи песента “Една българска роза“ в изпълнение на 333 каба гайди. Гайдари от различни селища в Родопите свирят в синхрон. Така подобряват предишния рекорд, поставен от 240 шотландски гайди. Най-младият от българските рекордьори, едва 7-годишен, започнал да свири още в детската градина.

Снимки: БГНЕС, Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40