Русия се опитва да запази своите стратегически позиции на Балканите чрез Сърбия. Това заяви в предаването “Нашият ден“ на БНР журналистът Николай Кръстев.
"Вучич ще посети Москва за 19-и път. Това като цифра и статистика за седем години показва колко единият и другият са инвестирали в близките отношения между Сърбия и Руската федерация.
Днес Сърбия се бори за своята енергийна независимост. Президентът Вучич иска, ако може да запази добрите цени, които години наред получаваше за руския газ.
Според новата формула, която Москва предостави на Белград, става въпрос за цена, близка до 900 долара за 1000 кубически метра, което е наистина е нещо невероятно. Средната цена на руския природен газ през 2020 г. е била 125 евро за 1000 кубически метра, според данните на “Газпром“ за доставките за дългосрочни договори. Това само по себе си показва, че Сърбия иска на всяка цена да запази тези изгодни условия, които има.
Вучич коментира, че страната му ще преговаря за закупуването на 3 млрд. кубически метра газ през следващите 10 години. И иска да се превърне в централен хъб на руския газ за Балканите. Тук разговорът е много икономически, но подсказва как изглеждат руско-сръбските отношения.
Това е нещото, което коментираха всички анализатори, че когато ви се дават изгодни кредити, изгодни парични ресурси, винаги идва момент, в който трябва да се плати истинската цена, а не политическата, която се дава в даден момент."
Сърбия днес
"Имах възможност по линия на един регионален здравен проект да бъда в Белград и Ниш. Имах възможност да посетя едно от трите Covid болници в съседна Сърбия, направеното е факт.
Сърбия в това отношение иска да докара докрай своята близост с Русия. Тя ще бъде първата страна в Европа, която ще използва новата руска ваксина. Там има завод, който в скоро време ще започне да произвежда ваксината “Спутник“."
Чуйте Николай Кръстев в звуковия файл.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg