През 2021 г. се навършват 400 години от успението на Св. Пимен Зографски. Какво е стигнало до нас и какво трябва трябва да знаем за неговото житие?
Това, което знаем за него, е, че е софиянец, пребивавал е повече от 40 години като монах на Света Гора. След това се връща и успява да построи около 300 църкви. Собственоръчно ги е украсявал със стенописи. Между тях са Черепишкият и Суходолският манастир.
Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Тодоров, филолог и богослов. Той прави редица проучвания и изследвания за житието на Св. Пимен Зографски. Работи по тази тема от 1996 г. Негова е книгата “Равноапостолът Св. Пимен Зографски: Дълбокото възраждане на България“.
“Св. Пимен е бил чудотворец приживе и самият му живот е едно чудо. Няма друг случай в историята на църквата на мисионер и проповедник, който да успее да въздигне 300 храма и 15 манастира. Имаме пълно основание да го наричаме равноапостол.
Той е духовен строител. Въздига храмовете с проповед и слово. Минава в селото, проповядва и хората по местата си въздигат храмовете под неговото ръководство. Той, като пастир, началник и ръководител, ги е въздигнал, а не като изпълнител. Той е бил главата на едно огромно движение, което спокойно можем да наречем едно Възраждане. Той е показвал на хората какво да се прави, давал е личен пример, но най-вече ги е вдъхновявал.
Опитал съм се да посетя всички места, в които се смята, че Св. Пимен е бил – в няколко страни. Това, което ми прави най-силно впечатление, за съжаление е отрицателно и печално. Това е немарливостта, която проявяваме към нашето наследство, а после се оплакваме колко бедно е то в сравнение с това на другите народи."
Чуйте Георги Тодоров в звуковия файл.
Преди дни с тържествен водосвет църковното настоятелство при новостроящия се храм "Св. Пимен Зографски" в район “Изгрев“, отбеляза 400 г. от успението на Свети Преподобен Пимен Зографски.
Темата коментира в “Нашият ден“ Борислав Пелов, инициатор за учредяване на Църковно настоятелство „Свети Пимен Зографски”.
Докъде е стигнал строежът на храма?
“Успяхме да направи грубия строеж на храма. Това включва издигане на конструкцията. Преди десетина дена успяхме да направим канализацията. За другата част очакваме също одобрение на проекта и разрешение за строеж.
В проекта е заложено да бъде създадено неделно училище. Трябва да направим библиотека. Искаме да помагаме на деца и възрастни, които искат да научат повече за религията и на други, които искат да рисуват икони. Добре би било, ако можем да направим някаква кухня за хора, които се нуждаят от нашата помощ."
Чуйте Борислав Пелов в звуковия файл.
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg