Какво се има предвид под "образование отвъд"? Съществуват множество държавни и частни училища, които предлагат новости в програмата и организацията си и повечето от тях вече са обединени под името "иновативни".
За радост, за тях се говори все повече, като се обсъждат и популяризират добрите практики. В същото време техните иновации отново са ограничени от държавата.
Академия за родители е решила да представи места в София, които функционират като пълноценни образователни пространства – за предучилищна и училищна възраст – макар да не са лицензирани според изискванията на МОН.
Повечето от тях съществуват от над 5 години (което често се смята за достатъчен период за проверка на една иновация) и вярваме, че за всеки родител би било полезно да е запознат и с тази възможност.
Темата коментира в “Нашият ден“ педагогът Грациела Щерева:
“Поривът за учене е един от най-силните в човешкото същество и е там още с неговото раждане. Това, върху което наблягат алтернативните форми на образование, е да не задушава, да не затваря този потенциал, да не му пречи, доколкото може да го насърчава и да му съдейства, за да се развива сам, защото той има огромната сила да го прави.
За съжаление в България алтернативните методи на обучение трудно си проправят път. С времето моята среда от контакти става все по-наситена с такива хора, които уважават алтернативните форми на образование. Масово липсва повишаване на информираността, за което работя в момента. Няма как човек да стигне до тази информация и да остане безразличен към нея."
Чуйте повече за инициативата от Грациела Щерева в звуковия файл.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg