Персоналният компютър може да помогне много на милиони хора с различни двигателни, сензорни, ментални увреждания да имат по-добро развитие, образование, по-добри шансове за професионална реализация и въобще – за по-добър живот.
Нови технологии намаляват бариерите, които тези хора срещат в ежедневния си живот – например, дават им възможност да говорят, ако не могат да говорят, да пишат, да четат.
Все по-широко навлиза употребата на различни устройства за управление на компютър за хората със специални потребности. Например тези, които нямат или не могат да използват ръцете си – могат да контролират компютъра с уста чрез захапване. Мишката може също да бъде използвана чрез движения на главата.
А преди две години 49-годишна жена, отхвърлена навремето от образователната система, успява да завърши 12-и клас, благодарение на контрола на компютъра с поглед.
Незрящите хора имат възможност да виждат съдържанието на екрана на компютъра си чрез специални програми за преобразуването на визуалното съдържание в аудио съдържание.
Десислав Димов, председател на фондация „Хоризонти“ – организация, която помага на хората със зрителни увреждания в тяхното образование и професионална реализация, заедно със своите колеги, улесняват достъпа на незрящите до компютъра чрез различни свои проекти.
В деня на информационната среща по проекта „В помощ на дигиталното приобщаване на хората със зрителни увреждания“, финансиран със средства на фонд „Активни граждани“, Десислав Димов разказва за същността на идеята си и ползата от реализирането ѝ за живота на незрящите.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg