Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакълът „Opera D'amore“ – опера на бъдещето

Невиждана досега сценична технология – 3D мапинг, виртуална реалност, съчетана с живо изпълнение на солисти, оркестър, хор и балет, както и магията на модерната звукова и визуална среда – всичко това в едно представление! Спектакъл, който води в приказния свят на красивата оперна музика, написана за любовта. 

Световната премиера на галаспектакъла „Opera D'amore“ е в София на 19 декември в зала „Арена Армеец“, където меломаните могат да видят и чуят световноизвестни български и чуждестранни оперни звезди. 

„Opera D'amore“ е под диригентската палка на Маестро Давид Хименес с участието на хора и оркестъра на Софийската опера и балет. Мария Гулегина, Марко Берти, Кирил Манолов, Надя Кръстева са само някои от певците, и разбира се, великият испански тенор Хосе Карерас.

Разказвачът на тази любовна приказка е Кенуърд Хил, известен лингвист, който повече от 20 години живее в България. Повече за грандиозния шоу спектакъл можете да чуете от продуцентите Тодор Лазаров и Деян Василев в звуковия файл.

Заради Covid това голямо събитие се отложи от миналата година, а сега остават броени дни до него. Но как и защо всъщност беше избрана точно София за този грандиозен спектакъл?

"Като начало това е български продукт и е нормално да започне от България. Продуцентите и режисьорът са българи – да, с международно участие. Нещо българско, което да тръгне оттук и да покори световните сцени. Сигурни сме, че ще бъде успешно. Искаме хората да видят операта в нова светлина.

Самият спектакъл е смесица между кино и опера. Имаме огромни 3D екрани. По някое време ще има 100-120 души на сцената...

Избрали сме 7 оперни произведения – най-обичаните – и от тях сме подбрали 13 сцени. Имаме разказвач, Кенуърд Хил, който ще въвежда във всяка една сцена. Ще го прави на английски – все пак това е международен спектакъл. Идеята е зрителите, които не са толкова добре запознати с оперното изкуството, да бъдат въведени. Затова е шоу спектакъл. 

Екипът – за цялата продукция са окол 300-400 души. Върху самия спектакъл вече работят 100 души. Готвим го почти 2 години – вече сме на финала.

Световните звезди – Хосе Карерас със сигурност ще дойде и ще пее. Той много хареса този проект. Ако не бяха той и неговият екип, нямаше може би да има спектакъл. Те прегърнаха идеята за това малко по-различно "ново начало на операта – опера на 21-ви век". А другите звезди са Мария Гулегина, Марко Берти, Кирил Манолов, Надя Кръстева, Рейналдо Дроз..."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – „Opera D'amore“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04