На 3 декември светът отбелязва Международния ден на хората с увреждания.
През 1992 година Генералната асамблея на ООН обявява 3 декември за Международен ден на хората с увреждания. Неговата цел е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпът до общообразователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация и на Съвета за наблюдение:
“Съветът за наблюдение е създаден сравнително скоро, през 2019 г. Това е един мониторингов орган, който се състои от девет члена. Има представители на институцията на омбудсмана, на Комисията за защита от дискриминацията, представители на научната общност, както и представители на организациите на хората с увреждания.
Само Съветът няма как да реши всички проблеми на хората с увреждания, но колкото повече институции – било то държавни и неправителствени организации – са ангажирани с проблемите на хората с увреждания, толкова по-ефективна ще бъде тяхната защита.
В нашия Закон за защита от дискриминация още от създаването на Комисията за защита от дискриминация е предвидено, че разглеждаме жалби и сигнали, подадени до Комисията по признак “увреждане“. Освен това изрично е записано в Закона за защита от дискриминация, че недостъпната архитектурна среда също е форма на дискриминация."
"Именно на 3 декември преди няколко години стартирахме една кампания, която озаглавихме “Достъпна България“. Първоначално тази кампания беше подкрепена от председателя на Народното събрание от президента на Република България и от много обществени фигури и лица, които помогнаха нашата кампания да има по-голям отзвук.
От края на 2017 г. работим много активно и обследваме достъпността на архитектурната среда. Имаме влезли 1289 решения, от тях имаме 1125 решения, които са в сила. Само 10 решения от тази голяма бройка са били отменени от съда.
От самото създаване на Комисията за защита от дискриминация имаме повече от 2500 преписки, жалби, сигнали, подадени до нас по различни поводи, свързани с проблеми на хората с увреждания."
Промяната след решение на съда
"Да, още по време на образуване на самото производство наблюдаваме и забелязваме, че страните поемат ангажимента. Има случаи, когато преди да сме приключили производството, те се стараят да осигурят достъпност на помещенията и сградите."
Чуйте доц. д-р Ана Джумалиева в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg