Новогодишният музикален фестивал е събитие, което мнозина меломани очакват с нетърпение. Откриването е на 15 декември, а закриването по традиция на 1 януари с Празничния Новогодишен концерт от 18.30 часа в Зала 1 на НДК.
Също така на 15 декември в Зала 9 на НДК от 19.00 часа е вокалният рецитал “Другото белканто“ на Мила Михова – сопран и Василена Атанасова на пианото.
За рецитала разказва в “Нашият ден“ оперната певица Мила Михова.
“Другото белканто“
Това е едно заглавие, което избрах неслучайно. Белканто освен стил в оперета и композиторски стил на Росини, Белини и Доницети е в основата на италианската вокална школа.
Белканто означава красиво пеене. Самата програма като репертоар е фокусирана върху творчеството на композитори, които са били повлияни от белкантото, като ранния Верди например.
Пандемия и творчество
“Най важното нещо е, че много от артистите и аз самата в това число, използвахме пандемията, за да се фокусираме към едни измерения на нашето изкуство, които до този момент са стояли малко встрани.
Специално за мен това беше фокусът върху камерната музика. Щастлива съм, че въпреки пандемията и ограниченията успях да реализирам, заедно с прекрасната ми партньорка – пианистката Василена Атанасова, концерта “Славеят и розата“, който се състоя тази пролет.
Концертът беше повторен цели четири пъти с надслов “Поради огромния интерес“. Това е нещо, което може би преди пандемията нямаше да ни се случи.
Концертът, който ще изнесем на 15 декември в Зала 9 на НДК, е следствие от “Славеят и розата“, защото поканата от НДК дойде като резултат от успеха на нашия камерен рецитал през пролетта.
Беше въпрос на време и фокус да изберем една също толкова интригуваща програма и да я подготвим, но вече в условията на едно завръщане към нормалните темпове.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg