На 7 декември се отбелязва Международният ден на гражданската авиация. Какво е бъдещето на авиационния сектор на фона на новите изисквания към него, предявени най-вече във връзка със “Зелената сделка“?
Темата коментира в “Нашият ден“ Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия и собственик на една от водещите инженерингови консултантски компании.
“Относно “Зелената сделка“, тя е проблем и едновременно задава задачи за решаването му по различен начин. Авиацията работи много усърдно за това как да намали вредните емисии по няколко направления. Едно от тях е биогоривата, които вече се създават, пробват, които са по-скъпи, намаляват се емисиите.
Също така се работи върху въглеродното гориво, което би докарало до емисии, които са безвредни за нас. Тези горива трябва да се настроят към системите на самолетите, трябва да се изпробва дали са опасни по друг начин, специално с въглерода има голяма опасност от взривове.
Може би трябва да се изчака моментът за налагането. Да, нещата трябва да се променят до 2050 г. Светът се развива доста бързо в последните години и може и да успеем до 2050 г. да направим самолети, които летят с друг вид двигатели, друг вид горива.
В последните години производството на самолети работеше върху намаляване на разхода на горива на двигателите и постигна нов вид двигатели, които свалиха с 15% разхода на гориво, съответно и вредните емисии."
Чуйте Тодор Иванджиков в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ Андрей Андреев, международен експерт по въздушен транспорт, бивш служител на Международната организация по гражданска авиация.
“Един от хоризонтите, който се вижда по-ясно, е използването на водородно гориво. То трябва да бъде съхранявано в специални резервоари. Вече има наличие на първи опити с такива летателни апарати и в САЩ, и в Русия, и в Китай. Аз поне не съм информиран да има някъде такова участие на България. Има отделни наши колеги, които работят по света, като индивидуални експерти.“
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg