“Огромната дилема е какво ще правим с онези класове, при които няма нужното съгласие от 50% за тестване на учениците. И онези ученици, които искат да бъдат в училище и родителите им са съгласни на тестване, но ще си останат по домовете", казва в “Нашият ден“ Магдалена Абаджиева, инициатор на Гражданското обединение „Да запазим училището като средище за децата“.
"Ние гледаме на децата в последно време само като на статистика – брой заболели, брой тествани, тръгнали, оставени вкъщи. Дори не можем да стигнем до по-същински разговор какво учат децата и как се чувстват.
Хората се разделиха на две групи. Отговорността в момента е в ръцете на родителите – дали да пуснат децата на училище чрез тестване, или да ги оставят вкъщи. Формулирано по този начин, това решение означава, че е равна тежестта на обучението в класа и на това вкъщи.
Положителна тенденция е, че в крайна сметка надделя убеждението при родители, учители и в цялото общество, че училището не може да бъде заменено от един компютър.
Видяхме много родители, които се вълнуваха за това, че децата им не ходят на училище и те наистина постигнаха много. Тук включвам много активни родители от нашата група във Фейсбук, които писаха писма, участваха в редица медии.
Какво направиха управляващите от друга страна – виждаме какъв е резултатът. Дълги седмици, почти два месеца, в които големите ученици от 5-и до 12-и клас не ходиха на училище, трета поред учебна година.
Огорчена съм от това, че едно обещание за нашите деца не можа да бъде изпълнено. Това беше обещанието, което получихме преди 15 септември – децата да не бъдат затваряни или ако се стигне до затваряне, да бъдат последни, оставени вкъщи."
Чуйте Магдалена Абаджиева в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg