Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изненадите по случай 30-ата българска полярна експедиция не спират

Снимка: avliga.bg

По повод 30-ата българска антарктическа експедиция, която се провежда в момента и чийто приоритет е изграждане на научна лаборатория, можете да разгледате две изложби под общото заглавие: „30 български експедиции в Антарктика“. Те се намират в централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Фотоизложбата: „История на българското антарктическо присъствие“ представя избрани фотографии – дело на наши полярници през годините.

„30 български експедиции в Антарктика“
Другата изложба е с картини на художничката Ганка Павлова, които са рисувани в България, но са вдъхновени от нейния живот в българската полярна база на остров Ливингстън, Антарктида. по време на четири български полярни експедиции, започнали през 2012 г. Ганка Павлова е художникът, който изографиса параклиса „Св. Йоан Рилски“ – най-южният православен храм на Земята. Той се намира на територията на българската база „Св. Климент Охридски“, която се намира на: 62O 38' 29" S, 60O 21' 53" W, на Източния бряг на Южния залив, о-в Ливингстън, Южношетландски острови, Антарктида.



Изложбата живопис на Ганка Павлова и фотоизложбата „История на българското антарктическо присъствие“ остават до 14 декември в централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

На 9 декември директорът на Националния център за полярни изследвания, ръководител на всички 30 Български полярни експедиции и директор на Българския антарктически институт проф. дн Христо Пимпирев представи най-новата си книга: „Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“.

След редица научни и публицистични книги за Антарктида полярният изследовател Христо Пимпирев написа книга и за най-малките,  посветена на белия континент.

„Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“ е детска художествена книга с цветни илюстрации за деца на възраст между 6 и 9 години за истинската история около спасяването на ранен пингвин.

Пингвинът е кръстен Гошо от членовете на българската експедиция през 1994 г., а неговата история е описана в дневниците на Христо Пимпирев през февруари същата година. Българските полярници спасяват живота на пострадал от нападение от леопардов тюлен пингвин папуа, и му оказват медицинско грижа.

Разказвайки историята на пингвина Гошо с помощта на красивите илюстрации на младата художничка Мария Цакова, проф. Пимпирев представя увлекателно на най-малките уникалната Антарктида и нейния растителен и животински свят. Очаквайте интервю с проф. Пимпирев скоро в „Аларма“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Балев (вдясно) и Емил Янев

Бележки по един разпад

В епизод 547 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад драматург и поет Васил Балев. Повод за това пътешествие е постановката на неговата пиеса "Свлачище", която предизвика сериозен интерес и полемики сред театрали и публика. Всъщност драмата е отличена с номинация за "Икар" още през 2021 г. Но първата постановка в "Сфумато" е..

публикувано на 06.06.24 в 18:00

Как да пробудим героите в нас?

Книгата "Да пробудиш героите в теб" на американската авторка д-р Каръл Пирсън излиза в ново разширено издание на български език, поради големия читателски интерес. Изданието е резултат на задълбочено двайсетгодишно изследване на авторката, което обогатява теорията на швейцарския психиатър и психотерапевт Карл Густав Юнг, опирайки се на..

публикувано на 06.06.24 в 17:02

Нова биографична книга за Алеко Константинов

"На Алеко Константинов може да съперничи единствено славата на неговия злополучен герой. Няма български писател с такова огромно присъствие в българската култура, с такова влияние върху самосъзнанието и самооценката на българина, върху самочувствието на интелигенцията ни, играл толкова успешна роля не в областта на виртуално-литературното, а в реалната..

публикувано на 06.06.24 в 16:45
Атанас Атанасов

Другите места и пейзажи на Атанас Атанасов

Галерия "Арте" представя самостоятелната изложба на художника Атанас Атанасов "На друго място". Това интригуващо заглавие е подсказано от неговия колега Станислав Памукчиев, който откри тази експозиция на именития ни артист.  Изложбата включва серия нови картини, предимно живопис в различни размери, като повечето от тях са във форма на кръг,..

публикувано на 06.06.24 в 15:42
Стефан Диомов

Стефан Диомов: Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика

Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова . "Музиката е моят..

публикувано на 06.06.24 в 10:46