По повод 30-ата българска антарктическа експедиция, която се провежда в момента и чийто приоритет е изграждане на научна лаборатория, можете да разгледате две изложби под общото заглавие: „30 български експедиции в Антарктика“. Те се намират в централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Фотоизложбата: „История на българското антарктическо присъствие“ представя избрани фотографии – дело на наши полярници през годините.
Другата изложба е с картини на художничката Ганка Павлова, които са рисувани в България, но са вдъхновени от нейния живот в българската полярна база на остров Ливингстън, Антарктида. по време на четири български полярни експедиции, започнали през 2012 г. Ганка Павлова е художникът, който изографиса параклиса „Св. Йоан Рилски“ – най-южният православен храм на Земята. Той се намира на територията на българската база „Св. Климент Охридски“, която се намира на: 62O 38' 29" S, 60O 21' 53" W, на Източния бряг на Южния залив, о-в Ливингстън, Южношетландски острови, Антарктида.
Изложбата живопис на Ганка Павлова и фотоизложбата „История на българското антарктическо присъствие“ остават до 14 декември в централното фоайе в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 9 декември директорът на Националния център за полярни изследвания, ръководител на всички 30 Български полярни експедиции и директор на Българския антарктически институт проф. дн Христо Пимпирев представи най-новата си книга: „Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“.
След редица научни и публицистични книги за Антарктида полярният изследовател Христо Пимпирев написа книга и за най-малките, посветена на белия континент.
„Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“ е детска художествена книга с цветни илюстрации за деца на възраст между 6 и 9 години за истинската история около спасяването на ранен пингвин.
Пингвинът е кръстен Гошо от членовете на българската експедиция през 1994 г., а неговата история е описана в дневниците на Христо Пимпирев през февруари същата година. Българските полярници спасяват живота на пострадал от нападение от леопардов тюлен пингвин папуа, и му оказват медицинско грижа.
Разказвайки историята на пингвина Гошо с помощта на красивите илюстрации на младата художничка Мария Цакова, проф. Пимпирев представя увлекателно на най-малките уникалната Антарктида и нейния растителен и животински свят. Очаквайте интервю с проф. Пимпирев скоро в „Аларма“.
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg