Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въображаеми създания с „поука“ за реалния свят в Гьоте-институт

3
Снимка: Гьоте-институт

Повече от 10 години германските куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер (Art Office Berlin) се занимават с изкуство от Източна Европа както като куратори на колекцията на Дойче Телеком, така и в многобройни независими проекти с артисти и партньори от региона. Със своите разнообразни активности и инициативи те откриват нови територии за диалог не само между Германия и Източна Европа, но и между самите артсцени в района. 

Мисията за създаването на такива отворени пространства (на немски Freiraum) споделя и Гьоте-институт. Двамата куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер (в сътрудничество със Стефка Цанева) бяха поканени да курират изложба в галерията на института, с която да създадат диалог на международни и български артисти.

Изложбата „Завър и Тенекиеният човек“ е на международно признатия артколектив Slavs and Tatars и едно от най-интересните нови имена на българското съвременно изкуство – Невена Екимова.

Изхождайки от традицията на Балканския фолклор, те измислят въображаеми създания, с които да предадат „поука“ за реалния свят. 

Картината на стената от Slavs and Tatars препраща към татарския държавник и учен Садри Максуди Арсал, който е сред водещите фигури след основаването на Турската република през 1928 г. Негова е и заслугата за засилване развитието на „националния“ турски език и идентичност, след като той предлага премахването на чужди арабски, персийски и османски влияния в езика и замяната им с турски еквиваленти или новосъздадени думи.

Комбинирането на това послание с работата на Невена Екимова пречупва контекста през закачливата призма на привидния комфорт и външната обвивка. В действителност подобни тенденции за националистическо, идеологическо преустройство на националната идентичност са приятелски изглеждащо чудовище. Такива глобални концепции съблазнява с трогателното усещане за фалшив дом, но потискат малцинствата и елиминират многообразието и откритостта на модерното общество.

От 15 декември 2021 г. до 28 януари 2022 г. галерията на Гьоте-институт става отворена сцена за приказката „Магьосникът от Öz“ (по работата The Wizard of Öz Türkçe на Slav and Tatars), в която в главните роли са плюшен завър с неясен произход между динозавър и българска ламя и Тенекиеният човек, на когото му липсва сърцето, но едва в хода на историята ще разбере, че без самоувереност и вяра не може да има сърце. Големият плюшен герой съблазнява със своята пухкавост и игривост, но също така си показва зъбите, скрити и потенциално опасни. 

В крайна сметка „Завър и Тенекиеният човек“ е история за мистични създания, съвременни чудовища, за езика, властта и националната идентичност на Балканите.

Изложбата „Завър и Тенекиеният човек“ се открива на 15 декември от 18.30 ч. в присъствието на кураторите Натали Хойос и Райналд Шумахер и на художничката Невена Екимова.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Гьоте-институт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15