На 28 декември 1925 г. в хотел „Англетер“ в Санкт Петербург поетът Сергей Есенин слага край на живота си. Дългогодишно пиянство, сложни връзки (включително с прочутата балерина Айседора Дънкан), слабост пред славата – всичко това има значение за фаталния край. Но като че ли най-голямо значение има отношението към него на съветската власт, установила се трайно след успеха на Октомврийската революция през 1917 г. Печалната съдба на Есенин не е изключение, а по-скоро правило: Николай Гумильов е разстрелян, Владимир Маяковски се застрелва, Александър Блок си отива разочарован и обезсърчен, Осип Манделщам умира в ГУЛАГ, Марина Цветаева се обесва в Елабуга, Анна Ахматова е остракирана и заедно с Михаил Зощенко е нападната от Жданов (нарекъл я „полумонахиня-полупроститутка“), а синът ѝ Лев Гумильов престоява близо 20 години в сталинските лагери, Борис Пастернак пък умира през 1960 г., подложен на яростен натиск заради публикувания в чужбина „Доктор Живаго“ и Нобеловата награда за литература. Руснаците имат поговорка, че „Поетът в Русия е повече от поет“ и вероятно поради това взаимоотношенията на поетите с революцията са доста объркани, противоречиви, сложни.
В предаването „Премълчаната история“ на 29 декември – само ден след датата на самоубийството на Сергей Есенин, с проф. Маргарита Младенова, Галина Д. Георгиева и д-р Иван Ланджев правим опит да анализираме тези взаимоотношения и да погледнем трагичните поетически съдби в Съветска Русия през призмата на корелацията „власт-творчество“.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg