Какви предизвикателства стоят пред образователната система на прага на 2022 година? Какви бяха проблемите през изминалата и как ще се отразят те в бъдеще?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Росица Врабевска, управител на частен образователен комплекс, член на Комисията за иновативни училища към МОН.
“Въпросът е какви деца и какви хора излизат от нашата образователна система. Какво правим ние, така че децата, които завършат училище, да бъдат адекватни членове на обществото.
Образователната система е сложна и бавна за реформи. Не може да очакваме нещо да се случи бързо в рамките дори на пет години, защото трябва всяка новост да бъде пробирана и добре обмислена предварително. Да има пилотни програми, в които тя да е включена. Не можем да очакваме нещо да се случи бързо."
Връзка между средно и висше образование
"Един от проблемите в нашето общество е липсата на връзка между средно и висше образование. Това, което правим, е, виждайки нещата, които имат нужда от промяна, да дадем алтернатива. Нужни са повече екипна работа и повече възможности за учебна дейност."
Критерият
"Когато става въпрос за критерий, за оценка, това зависи от много фактори и трябва да бъде обсъдено от доста широк кръг организации, които да имат възможност за обратна връзка относно критериите за оценяване.
В нашето училище поставяме друг акцент на оценяването, така че учениците наистина да бъдат мотивирани, да не учат само за шестица в края на срока."
Изпитните формати
"Личното ми мнение, ако говорим за външното ни оценяване в края на седми клас, е, че за мен това не е най-добрият начин да бъдат оценени учениците и от това да зависи тяхното по-нататъшно развитие. Тестовете са важни, но доколко тяхната тежест трябва да бъде такава, това е друг въпрос. При нас приемът на ученици е базиран на тестове, които ние сме разработили.
Най-важното е да научим децата да мислят, да дефинират проблеми и да търсят решения на различните хипотези, да правят експерименти и най-важното е да работят в екип."
Изследването PISA
"Само 2% от българските ученици покриват най-високото ниво в това изследване. Почти половината от 15-годишните са на ниво на възпроизвеждане на знания."
Чуйте д-р Росица Врабевска в звуковия файл.
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър. Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..
Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..
Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира..
Здраве, наука, устойчивост – или как новите технологии могат да помогнат за справянето с един от най-сериозните екологични проблеми на съвремието ни. В рубриката "Зелените новатори" на предаването "Нашият ден" гостува Димитър Филипов – съосновател на AquaLID , българско устройство, което засича микропластмаса във вода в реално време...
На 7 юли се отбелязва църковният празник Света Великомъченица Кириаки – Неделя. Днес е и храмовият празник на митрополитската катедрала "Света Неделя". Празникът започна снощи с тържествена архиерейска вечерня, тъй като църковните празници започват от залез слънце на предния ден. Днес света литургия в катедралата "Св. Неделя" ще отслужи..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки..
"Има една приказка, че дяволът е в детайла… Богът е там. Точно там е вдъхновението, златната ръка и огънят на мерака, на това наистина да направиш нещо, да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg