Какво е важно да знаят болните с Диабет тип 2 в дните след празниците?
Темата коментира в “Нашият ден” ендокринологът Райна Стоянова.
“Всеки един пациент, включително и тези с диабет и метаболитен синдром, могат да влошат състоянието си.
Могат да покачат стойностите на кръвната си захар и да се окажат в неоптимален гликемичен контрол заради грешки, в които сме склонни да изпадаме в тези празнични дни.
Какви са нормалните сутрешни стойности?
"За нарушена гликемия на гладно говорим при стойности на кръвната захар над 5,6 милимола на литър. Всяка една стойност над 5,6 милимола на литър на гладно вече е рискова и може да предполага наличие на метаболитен синдром или захарен диабет тип 2.
Препоръчваме диагностицираните пациенти да се придържат към терапията си. Да не пропускат да приемат лекарствата, които сме изписали. Да се стремят стойностите на кръвната им захар да не се варират между много ниски и много високи. Средната им стойност да е приблизително нормална.
Това се постига чрез регулиране на храненето и чрез спазване на препоръките, които даваме."
Диетата
"Независимо каква е храната на масата, ако е правилно кулинарно обработена, ако едно месо е печено или варено, а не е пържено, автоматично е здравословно.
Пържената храна е по-богата на наситени мазнини. По-богата на вредни токсични субстанции, които биха могли да навредят на здравето.
Количествата храна също са много важни. Дори и най-полезната храна, ако прекалим с нея, ще се окаже вредна за нас."
Чуйте повече от звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg