Зимата е сезон, в който няма как да устоим на очарованието на планината. За съжаление тя крие своите опасности, особено сега, когато има риск от лавини заради затоплянето на времето.
Какви са опасностите и как да бъдем подготвени за тях?
Темата коментира в “Нашият ден” планинският спасител Момчил Панайотов.
“Планината през зимата е много красива, но и много опасна Тя има различен спектър от рискове и хората трябва да осъзнават това, когато потеглят към нея.
На първо място е да се провери каква е прогнозата и по възможност да се провери състоянието на снега в планините.
Също много типично нещо за планините е разваляне на времето. През зимния период дори най-леката мъгла с малко вятър, вече създават съвсем различна обстановка. Много лесно се изчерпват силите на хората и много лесно човек може да се загуби.
Важно да не се предприемат тежки преходи, когато се очаква разваляне на времето.
Много хора не съобразяват облеклото, тръгват с неправилните обувки, без котки и съответно попадат в беда.
Друго важно нещо е да имаме със себе си GPS устройство или поне инсталирана на телефона навигационна карта, която да ни помогне да разберем къде сме, ако попаднем в мъгла.
Какво трябва да носим в раницата?
Много е подходящо да има поне една тънка пухенка, резервна топло яке, резервните шапка и ръкавици също са важни. Чай и някаква енергийна храна също е необходима да носим в раницата.
Чуйте повече от звуковия файл.
В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с Люба Никифорова , изпълнителен директор на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тя сподели своята гледна точка относно актуалните предизвикателства и бъдещите възможности в тази важна сфера. Люба Никифорова представи Фонда за..
Програмата "Поколение Земя" е най-новата инициатива на екологичната организация "Грийнпийс" . Основната цел на програмата е да обучи ентусиасти как да разпространяват по достъпен и разбираем начин послания за екологични и климатични въпроси. Академията цели да образова и информира деца и младежи за дейностите на "Грийнпийс" – България, за..
Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..
За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..
Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg