Литературното списание „Страница“ от години поддържа високо нивото на текстовете, които публикува, и понякога не си даваме сметка, какво струва това на екипа. Като се започне от финансирането, мине се през подбора на текстовете от редакторите, та до предпечата и оформлението, печата, разпространението и отчитането накрая, това е един трудоемък и невидим процес. За да вършиш тази работа, трябва да си много отдаден, да обичаш литературата и да си готов да отделяш от времето си, защото няма как у нас някой да се издържа от списване на литературна периодика.
Екипът на сп. „Страница“ прави съвестно това и естествено резултатът е налице – на три месеца излиза не само добре оформено книжно тяло, но и с интересни текстове за четене, които оформят картината на съвременната ни литература. Всеки брой има отделен водещ, но общото е подборът на качествена поезия и проза, преводи, публицистични текстове, анализи и критически рецензии за книги.
В третия брой за 2021 са публикувани Златозар Петров, Евгени Черепов, Ина Иванова, Екатерина Григорова, Йордан Д. Радичков, Сибила Алексова, Владимир Полеганов, Николай Петков, Камелия Кучер, Деметра Дулева, Александър Чобанов, Христо Раянов, Кирил Кадийски, Руси Чанев и др. Водещият на този брой е Младен Влашки, който постави акцентите в него. Чуйте го.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg