“В момента в България не можем да дадем дори оценка за времето на социализма, а и за времето преди това нямаме еднозначна оценка. Историята изисква едно минаване на известен период, за да се получи малко по-обективен поглед. Иначе всички горим в момента в ситуацията.“ - каза в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. Алексей Пампоров.
“След като дори сега на последните избори има партии, които се опитват да дойдат с посланията за антикомунизъм и да спечелят по този начин аудитория и обратното партии, които се опитват да стъпят на носталгията по времето на социалистически режим, означава, че сме твърде близо.
Всеки режим има добри и лоши страни. Навсякъде по света има диктатури, те винаги имат нещо положително заради, което възникват. Те възникват, за да се стопира една крайно лоша ситуация.
Диктатурата се появява тогава, когато някой е готов да поеме отговорност за управлението и да преодолее някаква криза.
Лошото е, че обикновено четири-пет години след това диктатурите успяват да овладеят медиите, успяват да овладеят армията и полицията, така че да се превърнат в самоцел.
Измества се фокусът от управлението на кризата и управлението се превръща в самоцел.“
Чуйте доц. Алексей Пампоров в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg