Нарича се „Романтика за напреднали“ и първото ѝ представяне пред публика беше преди Рождество в Казанлък, където допреди две години живееше авторката. Женя Димова е позната на внимателните читатели със своите седем издадени досега книги, сред които поезия, един роман „Ела и съдините“, както и сборника с разкази „Сезонът на видимостта“. Получавала е национални награди и е публикувала в периодични литературни издания. През последните две години тя избра да се премести да живее в с. Голямо Дряново край Казанлък, където сега е председател на местното читалище „Зора – 1902“.
В литературните ни среди Женя Димова е уважавана като талантлив автор с ярко изразен свой почерк, но и като неординерна личност. В най-новата си книга тя затвърждава това мнение и показва поетична зрялост. „Романтика за напреднали“ е разделена на няколко цикъла, в които стихотворенията деликатно пренасят от външния свят към вътрешния. В тях Женя Димова отваря „прозорци“ към различни гледки, както се нарича единият цикъл – не само природни, но и гледките навътре в душата. Тя надзърта в раните и се старае да ги лекува, за да изведе човека от мрака на бездната, в която е попаднал. Това са стихове, които въздействат като пречистваща вода. Това е изключително силна стихосбирка, каквато не се появява често в литературния ни пейзаж.
Ето и едно стихотворение от „Романтика за напреднали“:
Онова, което изглежда че блести,
при изгрев и залез в небето,
когато присвиеш очи и се замислиш
за съдбата на думи като Сега и Завинаги,
може да е свилената нишка на любовта,
захваната за сърцето ти.
Другият ѝ край се ветрее в пространството,
но от цялата ѝ дължина
вероятно няма да остане и следа
след още един повей на времето.
Просто часовете са
пропуснатите ни мисли,
на които позволяваме да се заиграват
с ласката на листата, с одумването на дънерите
в гората на живота ни –
страшна и приказна едновременно.
Чуйте Женя Димова.
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg