Нарича се „Романтика за напреднали“ и първото ѝ представяне пред публика беше преди Рождество в Казанлък, където допреди две години живееше авторката. Женя Димова е позната на внимателните читатели със своите седем издадени досега книги, сред които поезия, един роман „Ела и съдините“, както и сборника с разкази „Сезонът на видимостта“. Получавала е национални награди и е публикувала в периодични литературни издания. През последните две години тя избра да се премести да живее в с. Голямо Дряново край Казанлък, където сега е председател на местното читалище „Зора – 1902“.
В литературните ни среди Женя Димова е уважавана като талантлив автор с ярко изразен свой почерк, но и като неординерна личност. В най-новата си книга тя затвърждава това мнение и показва поетична зрялост. „Романтика за напреднали“ е разделена на няколко цикъла, в които стихотворенията деликатно пренасят от външния свят към вътрешния. В тях Женя Димова отваря „прозорци“ към различни гледки, както се нарича единият цикъл – не само природни, но и гледките навътре в душата. Тя надзърта в раните и се старае да ги лекува, за да изведе човека от мрака на бездната, в която е попаднал. Това са стихове, които въздействат като пречистваща вода. Това е изключително силна стихосбирка, каквато не се появява често в литературния ни пейзаж.
Ето и едно стихотворение от „Романтика за напреднали“:
Онова, което изглежда че блести,
при изгрев и залез в небето,
когато присвиеш очи и се замислиш
за съдбата на думи като Сега и Завинаги,
може да е свилената нишка на любовта,
захваната за сърцето ти.
Другият ѝ край се ветрее в пространството,
но от цялата ѝ дължина
вероятно няма да остане и следа
след още един повей на времето.
Просто часовете са
пропуснатите ни мисли,
на които позволяваме да се заиграват
с ласката на листата, с одумването на дънерите
в гората на живота ни –
страшна и приказна едновременно.
Чуйте Женя Димова.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg