Повече от 70 години Радио Разград е в душите и сърцата на своите слушатели. Началото е поставено през месец май 1945 г., когато е излъчено първото предаване на тогавашния Радиовъзел Разград, посредством два улични високоговорителя.
Благодарение на добрата синхронизация с институциите в града Общинско радио Разград е спечелило авторитета на културна институция, на която се позовават всички в региона.
За да бъде по-близо до своята аудитория, по-мобилно и по-гъвкаво, предвид на делничните предизвикателства бе разработен и реализиран настоящия нов проект – интернет радио Разград.
За разпространението на Радио Разград разказва в “Нашият ден“ инж. Анко Аврамов – ръководителят на радиото, който прави технически чудеса, за да свърже кабела в Разград с тези по селата в района:
“През годините връзката на радиото претърпя много динамично развитие. Започнахме да развиваме освен кабелното радио и интернет платформата, която в момента е развита до степен, който ни удовлетворява.“
За Радио Разград разказва в “Нашият ден“ Петър Петров - водещ и редактор, с богат опит, чийто професионален път започва в БНР Шумен, където, заедно със Захари Карабашлиев, са правили предаването „Фулмакс“:
“Дългогодишният главен редактор на Радио Разград Благовества Борисова и нейният глас определено имат огромен принос за изграждането му. Много хора са се учили от нея. Голям принос имат и първите кореспонденти на Радиовъзела, когато говорим за началото на радиото.
От 2010 г. Валентина Колева е един от интересните гласове и Илиана Банчева, която в момента е ПР на съда.
Ас съм в Радиото от 2018 г., но винаги съм се занимавал с медии. За мен най-романтичните години в радиото са 90-те. Работата в радиото е голямо удоволствие. Работил съм и в телевизии, там визията помага, но тук всичко е в изказа, в това дали си точен в това, което трябва да кажеш.“
Радио Шумен
“Това беше един от най-добрите периоди в живота ми. През 1992 г. по покана на Ивайло Савов, който беше директор на радиото, се появих с екип. Направихме първото музикално предаване на живо, което продължава и до ден днешен. В онези години, когато нямаше други радиа, имаше само “Хоризонт“, “Христо Ботев“, “Дарик“ и регионалните радиостанции, се повия огромен интерес към това, което правехме тогава.
Направихме го заедно със Захари Карабашлиев, Асен Масларски, Валентин Митрани и още хора. Всеки ден имаше музика и качество.“
За работата си в Радио Шумен разказва в “Нашият ден“ и писателят Захари Карабашлиев.
“Много хубаво беше това с общинските радиа. Петър е късметлия, че продължава тази дълга нишка и традиция. Имаше неща, които той беше открил и ги пуска и аз ги чувах за първи път. Хубавото в предаването “Фулмакс“ беше, че ние сами се слушахме един друг, харесваше ни това, което правим.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Разлиствайки историческата хронология на радио Разград научаваме, че:
• Първата радиоточка в Разград е монтирана в дома на оркестранта Цанко Попов.
• През 1950 г. уличните високоговорители в града вече са 13.
• През 1952 г. усиленото радиофициране на Разград започва и т.н. „точки” достигат 15000.
• Първите кореспонденти на Радиовъзела са Райна Йорданова от Исперих, Васил Йорданов от Кубрат и Юлия Пиринска.
• През 2007 година радиото в Разград защищава концепция пред СЕМ и получава лиценз и регистрация като Общинско радио РАЗГРАД.
Дългогодишен главен редактор до месец Март 2010 година е Благовеста Борисова.
Снимки: facebook/radiorazgrad
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg