Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Имам да ти кажа толкова много неща…“

Българските художници в една от най-знаковите колекции за съвременно изкуство – Deutsche Telekom

На два етажа в Двореца са подредени над 70 произведения на 37 автори, от 21 страни, включително и България, от една от най-знаковите колекции за съвременно изкуство – тази на Deutsche Telekom. Тя бележи началото си през 2010 г. с фокус – изкуството на Източна и Югоизточна Европа. 

Изложбата в Националната галерия е деветото голямо музейно представяне на Арт колекцията Телеком от създаването ѝ до днес. Произведения от нея се показват не за първи път пред българска публика. Различното сега е в подхода на работа, селекцията, каталожното издание.

Кураторите Боряна Вълчанова и Мартина Йорданова избират темите политика и медии, които взаимно се допълват. Свързаните с първата тема произведения разглеждат войната, болката, цензурата, абсурда, бедността, сексуалната ориентация, еманципацията, влиянието на институциите – всички връзки и действия, които определят живота ни през последните години, като интерпретацията на авторите е от буквална до метафорична. 
Другата тема отразява взаимоотношенията на изкуството от Източна и Югоизточна Европа с масовите медии, тяхната промяна и влияние върху обществото, начина на живот и въпросите, поставяни от тях на дневен ред. Изразните средства варират от конвенционалните форми до видеото и инсталацията. Заглавието на изложбата показва ясно, че изкуството, особено съвременното, иска да общува с нас по много теми. То е средство за комуникация в реалността, в която живеем, споделяме и създаваме заедно.
Автори: Анета Гжежковска, Агнѐшка Полска, Влад Нанка, Владимир Худек, Владо Мартек, Гета Братеску, Дан Пержовски, Игор Грубич, Йон Григореску, Клара Хоснедлова, Красимир Терзиев, Ксения Гнилицка, Лито Кату, Лука Кеджо, Лъчезар Бояджиев, Марко Тадич, Мартина Вачева, Младен Стилинович, Невин Аладаг, Недко Солаков, Никита Кадан, Нилбар Гюреш, Паулина Оловска, Петра Ферианкова, Правдолюб Иванов, Раденко Милак, Роман Ондак, Роман Уранек, Саня Ивекович, Христина Иваноска, Чиприян Мурешан, Шейла Камерич, Шукран Морал, Ясмина Цибич, EQUALS Collective, Little Warsaw, Slavs and Tatars.

Изложбата може да бъде видяна до 20 март 2022 в Националната художествена галерия, Двореца, пл. „Княз Александър І“ № 1

Снимки: Национална галерия/Борислав Чернев

Чуйте разговора с Веселина Сариева и Мартина Вачева за българското участие в пътуващата изложба „Имам да ти кажа толкова много неща…“ в Националната художествена галерия и представянето на българското съвременно изкуство зад граница.

“Апетитът идва с гласуването” на Мартина Вачева е акрилна живопис и колаж върху платно, създадени за 33-тото биенале на графичните изкуства, Любляна “Crack up - Crack down” с развитие на сатирата в историята до наши дни. Вдъхновен от балканския архетип на най-популярния български антигерой Бай Ганьо, той все още е разпознаваем като стереотип в различни слоеве на социален, политически контекст и като профил на грубата балканска страна на българина.

Гротескните кръвожадни лица ви канят на масата си. Ето и лозунгът – „Апетитът идва с гласуването”, който прославя картината като лоша пропаганда за политическа партия, изглежда нелепо, но не толкова далеч от реалността. По време на изборите някои от тях използват корупцията като различна техника за пропаганда на ниската класа, за да спечелят повече гласове на своя страна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анимационният типаж през годините и днес

Д-р Пенчо Кунчев, преподавател в Нов български университет и автор на анимационни филми, представя своя голям труд   "Анимационният типаж: 1906-2012", който обхваща развитието на анимацията от зараждането й до наши дни. "Емил Рейно прави своя "Театър на светлините" в Париж през 1892 г. Той прави едва ли не първата филмова лента. Може да се каже,..

публикувано на 20.11.24 в 08:05

"Пазар на желанията" дава начало на новото място на галерия "Пунта"

Груповата изложба "Пазар на желанията: Женски пазар" (Market of Desire: Women’s Market) отбелязва откриването на новото място на галерия "Пунта" на Женския пазар в София и ще постави началото на партньорството ѝ с лондонската галерия Cable Depot за представяне на художествена продукция. Експозицията включва творби на 10 популярни на международната..

публикувано на 19.11.24 в 17:39

Българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" е на Киномания

На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът на Андреа Сегре е една от най-големите италиански исторически продукции за годината. В него има силно родно участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип на филма...

публикувано на 19.11.24 в 17:20

В спектакъла "Свят и Храм" властват силите на музиката и поезията

На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..

публикувано на 19.11.24 в 10:05

Екип от шведски учени дигитализира графити със старобългарска азбука в Киевската катедрала

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..

публикувано на 19.11.24 в 09:58