Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 447

Оръжие за добрина

Никола Петков (вляво) и Емил Янев
Снимка: Калина Станева

В епизод 447 „Трамвай по желание“ отново среща своята публика с големия театрален и кинотворец Никола Петков.

Този път поводът е литературно-философски. По книжарниците вече шестват неговите „Апострофи“ – малка книжка, с много съдържание. Вдъхновен именно от този колоритен и многопосочен смисъл, знаменитият музикант Любо Денев прибягва до мерена реч, за да опише впечатленията си от удивителните апострофи на Никола Петков в своя предговор към книгата: 

„За Автора това е характерно – / той различава бялото от черно/със хумор тънък и изискан стил,/ но може и тук-там е пресолил - / четейки го ти сам ще се засмееш/ (да се сдържиш не вярвам да успееш)/ и в резултат така се получава -/ разсмива те, но те и поучава./ Разбираме, че четиво такова/ е нужно – весели и образова!“

Авторът пък затваря апострофите си с послание-мечтание: „Дано утре светът да осъмне с невероятната новина: ново оръжие ще гръмне и ще изстрелва добрина!“

Това е Никола Петков – мъдър, талантлив, добродушен и засмян.

Чуйте предаването в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Арт ателие" на Алабин 8 отваря врати с изложбата "Преходи"

Художничката Ивелина Иванова откри своята изложба "Преходи". Нейните живописни картини могат да се видят в личното й "Арт ателие" на улица Алабин 8. Откриването на изложбата снощи беше специално от нейния куратор изкуствоведа доц. д-р Сузана Николова. Слушайте! 

обновено на 27.06.25 в 09:59

Идентичност, памет и съвременно изкуство в градска среда

На площадката на бившия Мавзолей се проведе публичната дискусия "Наше ли е миналото?" , част от проекта "Между миналото, което е напът да се случи, и бъдещето, което е било" на художника Красимир Терзиев. Предмети на публичния разговор бяха наследството на социализма, паметта в градската среда и ролята на изкуството и гражданския диалог в..

публикувано на 27.06.25 в 09:38

Фестивалът "София: Поетики – реконструкция"

Помним този фестивал с основател Ясен Атанасов, който показа, че четенето на поезия не е скучно преживяване, щом енергията това да се получи я има, има идеи, има мотивация и достатъчно луди глави, които да се захванат. Поезия на сцена, музика, радост. Реконструкцията на спомените ще се осъществи на живо в пространството на "Вход Б" на ул...

публикувано на 27.06.25 в 09:20

Рисунки и живопис на Анета Дръгушану в галерия "Арте"

Новата изложба на Анета Дръгушану в галерия "Арте" се нарича "Родова сцена". Това са рисунки от последната година и живописни платна с ретроспективен характер. Ето и част от заглавията: "Градината на човека", "Родова сцена", "Майка", "Хляб насъщни", "Опалена земя", "Жанрова сцена". Кирил Василев пише следното за творбите ѝ, в който постоянно..

публикувано на 27.06.25 в 08:10
инсталацията Нестабилна земя

Стабилни върху “Нестабилна земя”

От 13 юни пред “Топлоцентрала“ се разкрива интерактивна намеса в градска среда с меко люлеещи се дъски, които под натиск произвеждат музика. Инсталацията носи името "Нестабилна земя“ и представлява проект, чрез който създателите му – Силвия Чернева и Любов Жеглова – изследват темата за играта като начин да се движим, да се свързваме, да опознаваме..

публикувано на 26.06.25 в 16:00