В навечерието на Трифон Зарезан се повдига темата за културно-историческите традиции на винопроизводството у нас, мястото на виното в религиозния и обреден живот и съвременните измерения на тази напитка в културата на българите.
Темата коментира в “Нашият ден“ Маргарита Левиева, главен редактор на списание “Лоза и вино“ и дегустатор на международни винени конкурси:
“Първите свидетелства за винопроизводството по нашите земи – в района на Асеновград и на различни места в Родопите са открити семки от грозде, които датират хиляди години.
Когато става въпрос за традиция, нещата са по-различни. Не можем да кажем откога датира лозаро-винарският календар, но така или иначе той толкова дълбоко е вкоренен в традицията на българите, че той определя разпределението на празниците в годината.
Лозата определя начинът на живот на българина. Зарязването на лозите, обработките, беритбата, със специално тържество и ритуал се е откривал гроздоберът.“
Лозата е част от нашия културен календар.
“Виното е сакрална напитка не само в християнството, не само при Траките, а още по-назад в юдаизма. Виното и хляба са двете сакрални неща, които съпътстват тържествените трапези. Хората са обожествявали лозата и виното преди хиляди години.
Това, че имаме голямо количество археологически артефакти, свързани с виното, поставя страната ни на едно много специално място на винарската карта на света. Въпросът е дали успяваме да се възползваме от това.“
Приемането на стари лозя за недвижимо културно наследство
“Местните български сортове губят все повече и повече почва у нас. Наистина през последните години има млади ентусиасти, нови винарски изби, нови предприемачи, които засаждат местни сортове, но тези лозя, в които на два декара са концентриране 10, 15, 20 сорта, някои от които може би ги има само в колекцията на Института в Плевен. Те са на 60, 70 до 100 години, те са съпътствали живота на няколко поколения. Съобразно тях семействата са планирали живота си.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл какво е мястото на българското вино.
Темата коментира в “Нашият ден“ Ивайло Катерски, председател на УС на Българските винени професионалисти.
“Виненият туризъм не е най-обикновено пътуване с пиене на някаква си напитка, а по-скоро едно цялостно изживяване и емоция.
Чрез виното откриваме една дестинация по неповторим и по много вкусен начин. Пандемията накара хората да пътуват в по-малки групи и това е шансът България и нейните институциите да преоткрият винения туризъм. “
Чуйте целия разговор в зувковия файлДепутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg