Кога в България ще бъде въведена депозитна система за пластмасовите и стъклени опаковки, какъв е смисълът от въвеждането на такава?
Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Сиджимов, зам.-министър на околната среда и водите:
“В процес на подготовка сме на депозитна система, имахме разговор с всички потенциални участници. Всички откликнаха положително на поканата, осмисляме какъв ще бъде механизмът на работа на система у нас.
Предполагам, че ще въведем стандартния модел, който и другите страни в Европа вече са въвели.
Но в разговорите с участниците, които са поканени в разработването на системата, ще преценим дали в една или друга посока ще трябва да направим някаква адаптация за нашите изисквания, които бихме имали в България. Не искам да определям още какъв ще е точно моделът, но ще бъде нещо подобно на това, което се прилага във всички страни в ЕС.“
Срокове
“Започваме с обследването, в което да преценим каква ще бъде натовареността на системата, какво разпределение трябва да има на пунктовете за приемане, кои ще са магазините, в които ще могат да бъдат доставени вендинг машини.
Предполагам, че до края на тази година бихме имали една картина. Също така до края на годината, трябва да предложим някои промени в законодателството и вече работим по въпроса. Надявам се, че в началото на следващата година ще можем да въведем депозитната системата.“
Вендинг машини
“Това е една от възможностите. Това са едни инструменти, които могат да помогнат за автоматичното приемане на опаковките. Виждаме възможността и малките магазини да могат да участват, тъй като баркодът може да се чете с най-обикновен четец. След като той бъде разчетен, ще стане ясно дали опаковката принадлежи към системата, или не е включена в нея.
Вендинг машини се въведоха от някои от веригите и в някои общини с пилотни проекти.“
Кампанията
“Без участието на хората в системата, тя е една мъртва система. Задължително е да бъде направена информационна кампания, всички да бъдат запознати с това как работи и какви са отговорностите. Това ще бъде задължителен елемент в прилагането.“
Чуйте целия разговор звуковия файл.
“Депозитната система е важна, защото наблюдаваме, че в държавите и регионите по света, в които тя се случва, рязко спада замърсяването на обществени места с подобни опаковки, на което ние сме свидетели навсякъде у нас.
Депозитната система е доказана като един от най-ефективните начини за обратно връщане на тези материали в икономиката, където те създават полза. Това е и преход към кръговата икономика, за която толкова много се говори вече на ниво ЕС. Надявам се и у нас да започнем да виждаме какво означава това.
Тази система позволява да се съберат чисти опаковки, които да могат да бъдат рециклирани обратно и отново да станат опаковки за продукти, защото качеството им позволява това.“
Ще се включат ли хората?
“Миналата година направихме едно представително проучване на общественото мнение, в което получихме много интересен резултат. 62% от участниците са отговорили, че одобряват въвеждането на депозитна система, а само 9% са отговорили, че не одобряват. Останалите нямат достатъчно информация, за да преценят.
Трябва да има информационна кампания. 82% от хората дадоха отговор в проучването, че биха си връщали бутилките в магазина, ако има депозит върху тях.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg