С цветя пред паметника на Владимир Димитров – Майстора в Кюстендил и посещение на къщата музей в село Шишковци на 1 февруари започнаха тържествата по повод 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора, които ще продължат през цялата година – съобщиха за „Артефир“ от Съюза на българските художници.
В програмата са включени откриването на изложба на миналогодишния носител на Националната награда за живопис на името на Майстора Йордан Кисьов, както и концерт класическа музика на Росица Бояджиева-Вълева – флейта, и Симеон Кирков – виола.
Атанас Парушев, Богдан Александров, Иво Бистрички, Милко Божков и Десислава Минчева са авторите, номинирани за националната награда за 2021 година, определени от 11-членно жури, с председател Любен Генов – председател на Съюза на българските художници (СБХ), членове на СБХ, представители на Министерство на културата и Община Кюстендил.
Церемонията по връчване на Националната награда за живопис на новия лауреат е на 1 февруари от 17:30 ч., а в 18:00 ч. ще се открие юбилейната изложба, посветена на 140-годишнината от рождението на Владимир Димитров – Майстора.
Чуйте в „Артефир“ разговора на Димитрина Кюркчиева с Валентин Господинов, директор на Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Чуйте звуковия файл.
Снимки – ХГ „Владимир Димитров – Майстора“ - Кюстендил„Владимир Димитров – Майстора – скромен, безшумен и отшелник – отдавна още е проявил талант, който с право му е спечелил прозвището Майстора. Това е един силен, непосредствен и независим талант. Той не се интересува от това, какво и как рисуват други. Той рисува така, както той знае. Той върви винаги по свой собствен път. Дири – и това, което намира, е негово. Дири бавно, но намира сигурно. Всяка негова картина е една самостоятелно, независимо сторена стъпка напред. И с една толкова логична последователност, че ний сме заставени да благоговеем пред честната искреност на неговото творчество.“
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсиа Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg