Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът „Виртуална биобанка за туморни тъкани“ спечели наградата на програмата „Предприемачи в науката“

Д-р Мариела Василева-Славева и доц. д-р Ангел Йорданов
Снимка: @mu.pleven.bg

В четвъртото издание на програмата „Предприемачи в науката“, организирана от Фондация „Карол Знание“, традиционно биват представени силни проекти, които могат да имат целенасочено въздействие върху обществото и околната среда. Един от отличените проекти в това издание на конкурса се казва COSMOS или така се нарича първата българска виртуална биобанка за туморни тъкани. Негови създатели са хирургът д-р Мариела Василева-Славева и доц. д-р Ангел Йорданов, който работи в МУ - Плевен. 

Д-р Мариела Василева-Славева е хирург, работещ изключително в областта на рака на гърдата и е превърнала битката с това заболяване в своя професионална кауза. Тя ще разкаже повече подробности за участието и в конкурса „Предприемачи в науката“ и за идеята на проекта „Виртуална биобанка за туморни тъкани“.


Доц. д-р Ангел Йорданов е специалист гинеколог и работи в Медицински университет Плевен. Преди около година доц. Йорданов е създал биобанка за онкогинекологични тумори, което логично е послужило за основа в развитието на идеята за виртуална биобанка и сега той ще разкаже повече за същността, възможностите и развитието на проекта виртуална биобанка, наречен КОСМОС отличена в програмата „Предприемачи в науката“.


Снимка: ФС на МУ - Плевен


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05