Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мими Виткова:

Случаят във Враца – свръхкомерсиализацията на системата изроди отношението към пациента

Мими Виткова
Снимка: БГНЕС

Какви въпроси постави пред системата на българското здравеопазване случаят във Враца, при който жена почина пред очите на детето си, докато чакаше да бъде приета в Спешно приемно отделение на местната болница.

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването:

“Към днешна дата трябва да признаем, че прословутите реформи в здравната реформа, които я превърнаха в пазар, се провалиха.

Свръхкомерсиализацията на системата изроди отношението към пациента. Лекарите са потопени в една среда, която ги превръща в нещо друго от това, което е необходимо да бъдат. Трябва да се отървем от търговията в здравната система и да разберем, че здравната система е елемент от националната сигурност на една държава. Формализмът в контрола също допринася за липсата на какъвто и  да е порядък в системата.“

Какво ще установи проверката от Министерството

“Проверката ще установи, че в редица спешни звена работят хора, които са на пределна възраст.

Ще установи, че написаните протоколи, както те твърдят, “създавали проблем, защото трябвало да се чекира пациентът“. Това е недопустимо, работиш в спешно звено да се занимаваш с каквито и да е протоколи, когато пред очите ти седи умиращ човек. Това говори, че мястото на този човек изобщо не е там. Каква е квалификацията и какви хора са попаднали в Спешна помощ!?

В Спешна помощ работеха медицински специалисти, наречени фелдшери, които бяха на толкова високо ниво, че никакви протоколи не им трябваха, за да могат да преценят кой се нуждае в момента от помощ. Това е морално падение и деградация.

Трябва да бъде променена философията на функциониране на системата. След като допускаме това да се случи в спешно звено, представяте ли си ситуацията в останалите, в които няма условия на спешност.“


Кадровият дефицит

“Трябва да погледнем към огромния кадрови дефицит. Квалификацията е срината, в момента всеки работи за пари и всяко откъсване от работното място е загуба на пари, за да отиде да се квалифицира. Ние се убивахме да ходим по курсове, за да следим всички новости, защото медицината е специалност в развитие.

Не можем да готвим по 1000 лекари на година – 300 да остават, а другите да отиват в чужбина, когато всичко е държавна поръчка.

Има и огромни диспропорции във възнагражденията – от 1000 до 50 000 лева, къде го има това по света?!

Лекарите са много тежко разделени, тези които получават по 50 000 лева, са активни в посока нищо да не се променя в системата. Обратно, младите специализират над 4 години и започват с 900 лева заплата, те предпочитат да заминат в чужбина, където са добре дошли, защото и там има дефицит на лекари.“

Битката между частни и държавни болници в малките населени места

“Не е необходимо да има такава битка, необходимо е да има правила и контрол за тяхното спазване. Проблемът в България е, че допуснахме за сметка на обществените болници да никнат като гъби абсолютно излишни като брой частни болници. Унищожаваме съществуващата обществена система за сметка на частната.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12