Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители

Коя е Дафина – Българската мадона на Майстора

Снимка: БНР

На 1 февруари 2022 г. се отбелязаха 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора.

За неизвестните архиви и история на българския гений на платното, както и за предстоящите международни инициативи и учредяването на стипендия на негово име разказа в “Нашият ден“ д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на живота и творчеството на художника и родственица на Дафинка – Българската мадона на Майстора:

“Бих казала, че “Българската мадона“ като картина е емблемата на галерията в Кюстендил. Това е единствената картина на Майстора, която сменя името си, той я нарича просто “Мома в зелено“. Моделът, който е изобразен, е сестра на моя дядо. Те са три сестри, две от тях са рисувани от Майстора.

Това момиче умира много младо и от него остава само една картина на Майстора, която е подарена на нашето семейство и една ученическа книжка. Това момиче никога не е било снимано на фотография.

Майстора е имал особено отношение към този модел, показва го, когато тя умира. Остава няколко часа след това да плаче не нейния гроб и след това го посещава ежедневно, което се прави от най-близките.

После той подарява нейния портрет на семейството на Дафина, всъщност на моя прадядо. Той изключително рядко подарява масла. Той е правил обичайно умалени копия на своите картини и ги е давал на моделите или е подарявал рисунки и предварителни работи.


Тази картина пази нещо, което е като семейна и национална ценност. Картината остана 84 години в нашето семейство, предавана през четири поколения. Сега може да се открие в постоянната експозиция на галерията в Кюстендил, реставрирана през 2018 г.

Летата израснах на село и картината е била винаги в хола ни. Идвали са да я снимат, писано е за нея в книга. Осъзнаването на тази ценност стана все по-голямо, когато бях в гимназията и исках да покажа реферат за Майстора и да представя на моите ученици по-интересна информация и повече снимки от негови продукции.

Майстора е признат още приживе и получава много награди, не само в България. Това, което откривам е, че Дафина е вторият или третият модел, който не е рисуван само на една или две картини. Тя е и в композиции на Майстора и в четири отделни портрета. Много е важно да знаем за неговата човечност и отношението към хората.“


Къща-музей "Владимир Димитров-Майстора" е открита е на 25 юни 1982 по повод на 100-годишнината от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Там Майстора живее и твори през 1926-44. В стаята е съхранена атмосферата, в която е живял творецът. На горния етаж са експонирани фотодокументи, илюстриращи приноса му към българското и световното изобразително изкуство: предмети, свързани с неговия живот и творчество.

Чуйте в звуковия файл радио разходка до село Шишковци и посещение на къщата-музей „Владимир Димитров-Майстора“ в “Нашият ден“ с уредника Кирил Иванов. Чуйте още кой протяга ръка на българските таланти днес чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, facebook/ArtGalleryVladimirDimitrov


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавна опера Варна кани децата зад кулисите с "Оперни тайни"

Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..

публикувано на 21.02.25 в 10:03

Как старите велосипеди ще оживеят в спектакъла "Коса"?

Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..

обновено на 21.02.25 в 09:16

Праисторическите тайни на Стара Загора – събитие с акад. Николов

На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..

обновено на 21.02.25 в 09:02
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00