Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители

Коя е Дафина – Българската мадона на Майстора

Снимка: БНР

На 1 февруари 2022 г. се отбелязаха 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора.

За неизвестните архиви и история на българския гений на платното, както и за предстоящите международни инициативи и учредяването на стипендия на негово име разказа в “Нашият ден“ д-р инж. Красимира Димитрова, изследователка на живота и творчеството на художника и родственица на Дафинка – Българската мадона на Майстора:

“Бих казала, че “Българската мадона“ като картина е емблемата на галерията в Кюстендил. Това е единствената картина на Майстора, която сменя името си, той я нарича просто “Мома в зелено“. Моделът, който е изобразен, е сестра на моя дядо. Те са три сестри, две от тях са рисувани от Майстора.

Това момиче умира много младо и от него остава само една картина на Майстора, която е подарена на нашето семейство и една ученическа книжка. Това момиче никога не е било снимано на фотография.

Майстора е имал особено отношение към този модел, показва го, когато тя умира. Остава няколко часа след това да плаче не нейния гроб и след това го посещава ежедневно, което се прави от най-близките.

После той подарява нейния портрет на семейството на Дафина, всъщност на моя прадядо. Той изключително рядко подарява масла. Той е правил обичайно умалени копия на своите картини и ги е давал на моделите или е подарявал рисунки и предварителни работи.


Тази картина пази нещо, което е като семейна и национална ценност. Картината остана 84 години в нашето семейство, предавана през четири поколения. Сега може да се открие в постоянната експозиция на галерията в Кюстендил, реставрирана през 2018 г.

Летата израснах на село и картината е била винаги в хола ни. Идвали са да я снимат, писано е за нея в книга. Осъзнаването на тази ценност стана все по-голямо, когато бях в гимназията и исках да покажа реферат за Майстора и да представя на моите ученици по-интересна информация и повече снимки от негови продукции.

Майстора е признат още приживе и получава много награди, не само в България. Това, което откривам е, че Дафина е вторият или третият модел, който не е рисуван само на една или две картини. Тя е и в композиции на Майстора и в четири отделни портрета. Много е важно да знаем за неговата човечност и отношението към хората.“


Къща-музей "Владимир Димитров-Майстора" е открита е на 25 юни 1982 по повод на 100-годишнината от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Там Майстора живее и твори през 1926-44. В стаята е съхранена атмосферата, в която е живял творецът. На горния етаж са експонирани фотодокументи, илюстриращи приноса му към българското и световното изобразително изкуство: предмети, свързани с неговия живот и творчество.

Чуйте в звуковия файл радио разходка до село Шишковци и посещение на къщата-музей „Владимир Димитров-Майстора“ в “Нашият ден“ с уредника Кирил Иванов. Чуйте още кой протяга ръка на българските таланти днес чуйте от пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, facebook/ArtGalleryVladimirDimitrov


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Силвия Попова в Художествената галерия в Казанлък

В пространството на Художествената галерия в Казанлък живописните творби на Силвия Попова се вият и създават усещане за захвърлени змийски кожи. В съчетание с камъните, те създават у зрителя – по наименованието на експозицията – "Области от особен интерес".  Разположени са сред платната по стените и ето как кураторката Весела Ножарова обяснява..

публикувано на 24.07.25 в 17:59

Брут арт изложба на Христина Попова

"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..

публикувано на 24.07.25 в 17:27

Една любов с костенурки

В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж.  Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава!  Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..

публикувано на 24.07.25 в 16:50
Анна Петрова, Емил Янев и Ани Михайлова

Червило

В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..

публикувано на 24.07.25 в 16:05
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07