След повече от година параклисът „Св. Йоан Рилски“ на Посолството на Република България в Лондон отвори врати и бе отслужена неделна литургия. Събитието обаче бе предшествано от напрежение. Поводът: обвинения, че досегашният ставрофорен иконом Симеон Илиев е бил отстранен неправомерно.
Твърденията бяха отречени от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. След литургията, на която дойдоха много хора, имаше и протест пред посолството в подкрепа на отец Симеон.
Отец Симеон заболява тежко след прекаран инсулт в края на 2020 година и не е в състояние да изпълнява задълженията си. Неговата съпруга не предава ключа от параклиса и той остава затворен, а през това време вярващите български християни в Лондон започват да търсят гръцки, сръбски и руски църкви.
Темата коментира в “Нашият ден“ отец Добромир Димитров:
“Радвам се, че хората не се поддадоха на натиска, който де факто продължи повече от две седмици преди самото богослужение. За радост дойдоха над 80 души, които изпълниха малкия храм в посолството.
Това означа, че хората са гладни и жадни, за да изповядат своята вяра, да доведат децата си в църква, ние нямаме никаква друга цел, освен да отслужим литургията.
Може би в България е много лесно да отидеш на църква и да участваш в богослужението, църквата е на 5 мин. от твоя дом, но тук в Англия не е така, някои хора пътуват по час и половина.
Това може би е единственият им свободен ден и те избират да дойдат, да вземат семейството си и да изповядат своята вяра.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ и митрополит Антоний:
“Когато един свещеник или служител трайно заболее и не може да изпълнява своите енорийски задължения, той се освобождава от тези задължения и се води свещенослужител на покой. Той запазва своята благодат, която е получил, по време на своето ръкоположение.“
“Трябва да бъде ясно, че по никакъв начин ние като митрополия, а и нашата държава в лицето на посланик Райков не сме искали да се отнасяме ни най-малко нехуманно с Отец Симеон. Това е един здравословен проблем, който в случая е и социално-битов. Но тук има своето решение, което е намерено и от българското посолство - предоставянето на по-добро жилище, тъй като в момента в това жилище, в което живее Отец Симеон, то е нефункционално и се намира над параклиса, там има може би двайсетина много стръмни стълби, които са тесни, самото жилище е тясно и не позволява да бъде по някакъв начин трансформирано, така че на него ще му бъде предоставено място, в което да може наистина да се погрижат правилно за него.“
“За вярващите и за всички нас Светата литургия е център на богослужението и християнския живот, защото участвайки молитвено в Светата литургия, хората се приобщават и приемат в себе си Тялото и Кръвта Христови чрез Светата Евхаристия.
Когато Христос заживее в нашите сърца, той освещава нашата човешка природа. Естествено като човеци винаги се поддаваме на страсти на едно или друго злободневие, в което живеем, но аз съм оптимист и знам и вярвам, че Бог ще направи всичко, за да могат хората наистина да заживеят отново заедно.
Защото човешките слабости и страсти отминават и бих казал, че най-вече в момента всичко това, което се случи до момента, беше въпрос на неправилна артикулация и неразбиране от една или друга страна, но пък нашата задача е да бъдем на своя пост, отслужвайки Светата литургия, а нашето най-силно оръжие е словото. Трябва повече да се обяснява на хората и дори на тези, които не са запознати със спецификите на реда и устройството на Българската православна църква и правилата в нея.
И ако Отец Симеон изяви желание да остане в Англия, социалните служби ще осигурят социално жилище с социални условия и грижа – личен асистент, който да му помага. Процедурата е задействана.“
“Може би с времето като поутихнат човешките страсти, хората ще разсъдят в себе си и ще видят, че всичко, което се прави е за общото благо и за продължаването на богослужението и духовен живот в столицата на Англия.
Като изключим тези злободневни страсти, ние имаме нашата задача и амбиция да намерим освен този параклис, който е в посолството на България, който е символ на грижата за нашите сънародници, но той се оказва реално много малък, за да побере множеството хора, които идват в неделната литургия.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимки: БНР
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg