Тя е родена от сърцето на пламенна любов. Разбираш го още в първия миг, в който разлистиш дебютната ѝ стихосбирка „ЛИБЕ“. В същия този момент разбираш, че с думите в нея тя иска и да събуди това у читателя – любов, която да гори, но да не изгаря.
„ЛИБЕ“ е поетична книга, но е и душата на младата авторка – Ива Георгиева. Всичко в поезията за нея започва някъде между страстта ѝ към Дамян Дамянов и Валери Петров и хилядите малки листчета, върху които излива чувствата си още от втори клас. Стиховете в първата ѝ книга обаче са събрани през последните десет години. На толкова е и другият ѝ вдъхновител – семейното вино, което баща ѝ и чичо ѝ произвеждат в китното и мистично село Плоски, издигащо се над Сандански.
За Ива виното е любов в бутилка, на която най-силно ѝ подхожда емоция в книга. В тях тя вижда идеалната двойка – силна и отдадена, готова да живее от чувствата си. Понякога и въпреки тях. Двойката започва да говори още от бутилката, и по-точно – от етикетите със стихове, а след това и от страниците на самата книга.
С „ЛИБЕ“ Ива Георгиева заявява високо и без страх своята същност и дава възможност и читателите да направят същото. Ако душите им се срещнат някъде по пътя, това ще я направи истински щастлива.
От малка Ива е привлечена от сцената и търси начин да изрази себе си. Най-силно се открива именно в поезията и изкуството. Независимо дали пише, танцува или пресъздава някой образ, тя иска да вдъхновява и да предизвиква емоции у хората.
Днес ще бъда себе си.
Истината казвам.
Днес с усмивка бляскава
неспирно ще приказвам.
Ще танцувам гола
пред най-моралните хора.
И ще бъда луда
повече, отколкото си мога...
Днес ще любя силно
и страстта си ще показвам.
Днес ще бъда смела
и всяка норма ще погазвам.
Днес ще се излагам,
ще се смея с пълен глас...
Не извъртайте очи!
Вижте ме!
Това съм Аз!
Повече от Ива Георгиева можете да прочетете в книгата ѝ „ЛИБЕ“. Официалното ѝ представяне е на 14 февруари от 20.00 часа в столичния бар „SODA“.
А защо стихосбирката си проправя път към читателите именно в този момент от живота на авторката – можете да чуете в звуковия файл. В него Ива Георгиева разказа историята както на книгата, така и на виното „ЛИБЕ“.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg