Тя е родена от сърцето на пламенна любов. Разбираш го още в първия миг, в който разлистиш дебютната ѝ стихосбирка „ЛИБЕ“. В същия този момент разбираш, че с думите в нея тя иска и да събуди това у читателя – любов, която да гори, но да не изгаря.
„ЛИБЕ“ е поетична книга, но е и душата на младата авторка – Ива Георгиева. Всичко в поезията за нея започва някъде между страстта ѝ към Дамян Дамянов и Валери Петров и хилядите малки листчета, върху които излива чувствата си още от втори клас. Стиховете в първата ѝ книга обаче са събрани през последните десет години. На толкова е и другият ѝ вдъхновител – семейното вино, което баща ѝ и чичо ѝ произвеждат в китното и мистично село Плоски, издигащо се над Сандански.
За Ива виното е любов в бутилка, на която най-силно ѝ подхожда емоция в книга. В тях тя вижда идеалната двойка – силна и отдадена, готова да живее от чувствата си. Понякога и въпреки тях. Двойката започва да говори още от бутилката, и по-точно – от етикетите със стихове, а след това и от страниците на самата книга.
С „ЛИБЕ“ Ива Георгиева заявява високо и без страх своята същност и дава възможност и читателите да направят същото. Ако душите им се срещнат някъде по пътя, това ще я направи истински щастлива.
От малка Ива е привлечена от сцената и търси начин да изрази себе си. Най-силно се открива именно в поезията и изкуството. Независимо дали пише, танцува или пресъздава някой образ, тя иска да вдъхновява и да предизвиква емоции у хората.
Днес ще бъда себе си.
Истината казвам.
Днес с усмивка бляскава
неспирно ще приказвам.
Ще танцувам гола
пред най-моралните хора.
И ще бъда луда
повече, отколкото си мога...
Днес ще любя силно
и страстта си ще показвам.
Днес ще бъда смела
и всяка норма ще погазвам.
Днес ще се излагам,
ще се смея с пълен глас...
Не извъртайте очи!
Вижте ме!
Това съм Аз!
Повече от Ива Георгиева можете да прочетете в книгата ѝ „ЛИБЕ“. Официалното ѝ представяне е на 14 февруари от 20.00 часа в столичния бар „SODA“.
А защо стихосбирката си проправя път към читателите именно в този момент от живота на авторката – можете да чуете в звуковия файл. В него Ива Георгиева разказа историята както на книгата, така и на виното „ЛИБЕ“.
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg