Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението

Снимка: pixabay.com

"Мрежа" е думата във фокус на широката дискусия в това предаване. Мрежата от медии, промените в радиото, интернет и социалните мрежи, въпросът с данните и регулациите се обсъждат в това издание на “Гласът на времето”. То започва с възгледи на професионалистите от БНР в Световния ден на радиото.

Генералният директор на БНР Милен Митев например казва по отношение на медиите, че “Смисълът на свободата е да бъдеш критичен и аналитичен към всяко нещо, което те заобикаля”. Програмната директорка Даниела Късовска говори за перспективата, в която “Радиото ще бъде свят, който за всеки слушател ще бъде различен”. Журналистката от предаването “Мрежата” Николета Атанасова пък припомня важността на това радиото да разказва истории.

Предаването включва и дискусия с акценти – радиото и обществените медии в дигиталната ера и необходимостта от регулации в социалните мрежи днес. 

Участват експертката по дигитален маркетинг Василена Вълчанова и журналистът Антон Андонов, които обсъждат перспективите пред мрежите за комуникация и информация.

Обсъждат се и казусите със заплахата Facebook и Instagram да спрат за Европа и изтеглянето на музика от артисти в Spotify, заради подвеждащото съдържание в подкастите на Джо Рогън.

Рекламистът Мартин Димитров също се включа с позицията си, че “Facebook е обречена мрежа, заради идването на варварите”. ПР и маркетинг експертът Александър Кръстев говори за спецификите на социалната мрежа LinkedIn. Накрая Данислава Делчева и Таня Димова разказват за най-бързо развиващата се социална мрежа Tik-Tok и успяват да променят предразсъдъците на водещия Даниел Ненчев към нея. Някои от изводите в предаването:

“Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението”.

“Пътят за това социалните мрежи да останат човешки у да запазят модела си е регулацията”.

“Трябва да оказваме социален натиск към социалните мрежи като потребители, за да видим и вътрешна саморегулация от тези платформи”.

“Социалните мрежи ни влияят, колкото ние им позволяваме”.

Чуйте аудиото!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55