Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Косопад след Covid – нужна е продължителна терапия

Снимка: Pixabay

Едно от последствията след преболедуване от Covid-19 е косопадът, той се наблюдава при голяма част от пациентите след инфекцията.

Каква е причината за неговата поява и какво е възможното лечение?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Весела Райкова:

“Covid-19 е заболяване, което има много изяви, една от които е косопадът. Той се среща при всеки един човек и когато е в количество между 50 и 100 косъма на ден не е проблем, но когато се засили вече имаме сериозна изява на някакво състояние.

Една от най-честите причини за косопад е наличието на инфекции. Covid-19 е причина за директно атакуване на космения фоликул. Едновременно с това, поради факта, че вирусът ангажира и функцията на кръвоносните съдове, се нарушава и изхранването на този космен фоликул.

При голяма част от пациентите, които минават през нас, се наблюдава косопад след Covid-19, изявен няколко месеца след преминаването на Covid.

Реално вирусът има моментален ефект, а също и последствие, затова и терапията при този вид косопад трябва да е продължителна.

За да има въздействие върху космения фоликул е необходимо между 3 и 6 месеца да имаме прием на витамини и микроелементи. От огромно значение е наличието на биотин, цинк и селен, защото това са вещества, които имат отношение към начина, по който клетката на космения фоликул възприема хранителните вещества, нужни, за да може тя да израства.

Подходът към косопада трябва да е индивидуален и според причината. Причини за косопада могат да бъдат стреса, недохранването, възпаления, много често се говори и за нарушаване на баланса в тънките черва.

Може да се наблюдава косопад след прием на медикаменти, автоимунни заболявания – всички онези състояния, свързани с някакви нарушавания в нормалната функция на нашето тяло, могат да доведат до развитие на косопад.

Зимните месеци

“Винаги кожата трябва да бъде почистена, хидратирана и слънцезащитена.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Доц. Весела Райкова е специалист дерматолог в София с над 19 години медицински опит. Извършва клинична дерматология, микронидлинг, лечение на розоцея и акне, химичен пилинг, поставяне на мускулен релаксант, хиалуронов филър, лазерни процедури.

Завършва Медицински университет през 2002 г. и има придобита специалност Кожни и венерически болести.

През 2010 г. получава и научно-образователна степен "доктор". Член е на Български лекарски съюз. Има участие в многобройни национални конгреси и семинари по специалността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52