Три граници, сложни идентичности, травми от войните, съвременни тенденции – тази смесица от чувства, памет и идеологии изследва д-р Мина Христова в своя етнографски труд – „Българи сме, но не съвсем“. Изследването е проведено сред българското малцинство в Сърбия и в погранични зони на Северна Македония.
"Има разлика между индивидуална и групова идентичност и това е важно – казва д-р Мина Христова – Когато попиташ един човек кой е – това е един от най-трудните въпроси. Но ако поясниш, че търсиш с какво асоциира себе си най-много – аз танцувам, свиря, рисувам, например – това са части от нашата идентичност, които са прикрепени към определени групи. Имаш своите психологически части в идентичността си и те са най-съкровените. Пояснението „Аз съм българин“ пък се появява, когато сме в чужбина, и то е първото, което ни обозначава тогава. Тоест идентичностите са контекстуални.
Българи, но не съвсем – този оттенък се появява сред младите в Западните покрайнини и в Северна Македония. Когато бях в Крива Паланка, се оказа, че голяма група млади хора в кафенето имат български паспорти. Но за тях те не носят етнически смисъл, а само гражданска идентичност. След като прекараш известно време с младите хора в Западните покрайнини, се усещат и техните нюанси: Ние, българите тук, и вие – българите там. Тоест ние всички сме българи, но има нюанси кои сме и защо сме.“
Чуйте разговора от звуковия файл.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg