Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Вълци“-те на Георги Светломиров и киното като живот

Старостта и самотата, обезлюдяването на българските села и влиянието, което оказват глобалните климатични промени на човека, са в основата на новия късометражен игрален филм на режисьора Георги Светломиров „Вълци“. Заглавието вече е част от каталога на платформата за българско късо кино NO BLINK.

„Вълци“ е заснет в селото, в което Георги е отраснал. Филмът проследява застиването във времето на живота и културата в българското село и на самите хора, които го населяват. Главната роля е поверена на Стефан Мавродиев. Това е един от малкото му образи, в които се превъплъщава в късометражното кино. 

Както във филмите „Една вечер с Борис Павлович“, „Как се запознах с Неджи и Лудия Бор“ и „Миша дупка“, така и във „Вълци“ водеща за Георги е темата. Чрез филмите си той представя своя поглед към социалните проблеми и вътрешния свят на човека. Споделя, че до голяма степен е повлиян от филмите, които са го вдъхновили, и от режисьорите, които харесва, заради начина, по който изграждат героите и разгръщат тяхната психика – като Тарковски, Фелини и Кубрик.

За Георги Светломиров киното е живот, начин на мислене и на изразяване. То му дава възможност да експериментира с формите на разказване и пресъздаване на истории, с които да въздейства на публиката. Сега е напът да направи това и чрез документалното кино. Съвсем скоро ще представи пред зрителите поредицата, по която работи. Тя засяга темата за екологията на локално и глобално ниво, с което отваря нова ниша на екрана, тъй като е сред малкото подобни у нас, ако не и единствената.

Повече обаче можете чуете в звуковия файл.

Снимки и видео – NO BLINK

ВИЖТЕ ОЩЕ

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47