В Карлово тази вечер ще се състои възпоменателна церемония по повод 149-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. По-рано ще се проведе кръгла маса на тема: "Васил Левски, четническите акции и комитетското дело" с участието на учени от цялата страна.
От 17.30 ч. в храма "Успение Богородично" в Ловеч ще бъде отслужена панихида за Апостола. След нея паметта на Васил Левски ще бъде почетена с поклонение и военен ритуал пред паметника на Апостола, който си издига над Ловеч.
На двете събития ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова. От 19.00 ч. в салона на ловчанското читалище „Наука“ квартет "Светоглас" ще изнесе концерта "Любимите песни на Апостола".
Отбелязването на годишнината от гибелта на Васил Левски ще продължи и на 19 февруари с традиционния туристически поход „По стъпките на Апостола“ от Ловеч до Къкринското ханче, гражданско поклонение на мястото, където е заловен Апостола, и Националното факелно шествие „149 години безсмъртие“.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
За личността и паметта на Апостола разказва в “Нашият ден“ историкът проф. Пламен Митев:
“Ако трябва да обобщя това, което ме вълнува в ден като днешния, е един опит за оценка на направеното от Левски, но и опит за размисъл с какво ние, днешните наследници на Апостола, сме достойни да го почитаме като свой герой.
Почитта към националните герои не трябва да се свежда само до определени дати през годината, в които полагаме цветя пред техните паметници, а в това всеки ден да се опитваме да изпълняваме техните завети, да съизмерваме своите дела с техните аршини.
Левски толкова високо е вдигнал летвата, по която трябва да се мерим, че вече 149 години след неговата гибел все още се лутаме, търсейки пътя, по който трябва да постигнем неговата мечта.“
Конференцията в Карлово
“На първо място, ще се коментира обнародването и включване в научно обръщение на нови документални свидетелства.
В последните няколко години, благодарение на усилията на по-млади наши специалисти, бяха издирени нови документи от Османския архив в Истанбул. Днес очакваме да се даде гласност на поредните подобни открития, свързани с една малко известна четническа акция от 1867 г.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Във "Времето на редактора" се срещаме с Росен Недков – главен готвач в курорта Златни пясъци. Разговаряме за професионализма и отношението към работата и хората. Недков е главен готвач вече четвърто лято и се гордее с екипа, с който рабоити. Пътят му тръгва от село край Нови пазар. Стратира кариерата си като помощник-готвач и постепенно се..
В навечерието на 15 август – Успение Богородично и празник на Несебър – в града ще се състои литийно шествие с чудотворната икона на Св. Богородица. Иконата е известна като "Черната Богородица" заради тъмните си цветове и датира от XIII век. Смятана е за покровителка на Несебър. Повече за празника разказва о. Петър пред редактора Нина..
Явор Иванов, докторант в Софийския университет и преподавател в Българското неделно училище "Райна Княгиня" в Дъблин, Ирландия, коментира в ефира на предаването "Нашият ден" темата за бездомничеството и неговите причини. По думите му делът на хората, които доброволно избират живот без дом, е изключително малък. Макар подобни случаи да се срещат..
На 12 август се отбелязва Международният ден на младежта, приет с резолюция на ООН от 1999 година. Датата е посветена на диалога между младежите от различни култури, както и на обмена на опит между поколенията. В това издание на "Нашият ден" говорим именно за такъв диалог – постигнат с образование в България. От 60-те години на ХХ век до..
На 12 август 2025 г. в Ловеч ще се проведе поредица от събития по повод Международния ден на младежта, посветени на активността, забавлението и изявата на младите хора. Празничната програма ще започне в 10:00 ч. на пл. "Екзарх Йосиф I" със състезание с велосипеди и тротинетки, като записването за участие ще започне в 09:30 ч. Участниците ще се..
На 7 септември 1940 година е подписана Крайовската спогодба – договора между България и Румъния, включващ връщането на Южна Добруджа. Връщането на Южна..
Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година я връща силната ѝ..
В "Нашият ден" разговаряме за книгата "Естествена история на бъдещето" от Роб Дън с преводача Александър Маринов-Санчо . Преглед на различни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg