„Войната, която човечеството от десетилетия води срещу природата, всъщност е война срещу самото човечество”. Това е посланието, което Боряна Венциславова отправя към всички нас във фотоизложбата си „Ние сме /Бяхме природа”, представена в Национална галерия „Квадрат 500“.
Произведенията на Боряна Венциславова са сред малкото, които отвеждат зрителя към актуални екологични теми, свързани с унищожаването на природата в резултат на човешката дейност, климатичната криза, безскрупулното изчерпване на природните ресурси от страна на индустрията и едновременно с това акцентира върху неразривната връзка на човека с природата.
Състои се от серия фотографии, озаглавена „Призрачни светлини“, които показват както природни пейзажи, така и част от цивилизацията – банкомат, бензиностанция, оръжеен магазин и др. Във всички присъства светлината, която символизира човека и неговото присъствие/отсъствие в тях. Според Боряна Венциславова: „Светлината е много важен символ – тя може да бъде начало, но и край, да бъде топла или студена, да поддържа живота, но и да го унищожава.“
За първи път изложбата „Ние сме/бяхме природа“ („We/re Nature”) с куратор Лиза Ортнер-Крайл е показана в Кунстфорум Виена (март - юни 2021). Организирана е с финансовата подкрепа на Федерално министерство на изкуствата, културата, държавната служба и спорта на Австрия, Посолството на Австрия и на УниКредит Булбанк.
Филмът „Ние Природата” е част от експозицията и в него, чрез гласа на природата, Боряна Венциславова призовава за промяна в начина, по който се отнасяме към околната среда и нейните ресурси преди да е станало твърде късно.
За кадрите от филма, който авторката е заснемала в продължение на едно десетилетие от различни точки на света и за това, какво още показва тази толкова актуална днес изложба, разказва Сиана Минева – куратор на експозицията в Национална галерия „Квадрат 500“.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg