Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джентълменството – дума с размито значение или осезаема необходимост

Инж. Ангел Илиев (вляво) и доц. Румен Бостанджиев
Снимка: личен архив

Много съвременни обикновени и публични личности често определят себе си и постъпките си тъкмо с това качество – джентълменство. Същевременно обаче в нашето общество някак все по-видими стават тъкмо обратните на джентълменството прояви – социална и поведенческа компетентност, голяма неловкост в разговорите и лоши маниери. 

Кои са факторите, довели до това? Къде и кои са джентълмените и какви изобщо са предизвикателствата пред мъжката идентичност днес – за всичко това е темата на разговора в предаването „Какво се случва“ с доц. Румен Бостанджиев – доктор по медицина, специалист психиатър, сексолог и психотерапевт, и инженер Ангел Илиев. Те разказват за своята инициатива „The Gemts“, която има за цел да насочва общественото внимание върху мотивирани хора от областта на изкуството, науката и културата и да търси прояви на благородство и аристократичен дух.

Чуйте разговора в „Какво се случва“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00