Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора с увреждания се оплакват от непризнаване на удължаване на ТЕЛК решенията от различни институции

Снимка: архив

Съгласно чл.20 на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение сроковете на телковите решения, които изтичат в периода на извънредното положение или извънредната ситуация се удължават до три месеца след нейния край.

Хора с увреждания обаче се оплакват, че различни институции не признават това удължаване и ги карат да подновяват телковите си решения.

За да се яви един човек пред териториалната експертна лекарска комисия ТЕЛК и да е преосвидетелства, трябва преди това да се сдобие с куп документи, за получаването на които е нужно да мине през прегледи в различни болници, а самото преосвидетелстване също става в болница, обяснява в Кристина Николаева, председател на Сдружението „Защита на правата на хората с аутизъм“.

Някои от тези лечебни заведения са с Covid отделения, а хората с увреждания са рискова група по отношение на заразяването с и протичането на Covid инфекцията, уточнява още тя.

Темата коментира в “Нашият ден“ г-жа Николова във връзка с постъпилите в сдружението сигнали за несъобразяване от страна на някои институции със законите в страната:

“Много родители на деца са аутизъм се оплакаха, че предимно от общински институции, става въпрос от общините, в които се подписва договорът за личен асистент и Закона за личната помощ и от градска мобилност, отказват да им признаят ТЕЛК решението за валидно. При положение, че то е изтекло по време на извънредното положение.

Има и два случая за непризнаване на данъчните служби на такъв ТЕЛК. Аргументът е – “това важи само за социалните, при нас не е така.

Ние сигнализирахме Столична община, пуснахме сигнал и до Министерството на труда и социалната политика, пуснахме сигнал и до Министерски съвет и до омбудсмана. В момента наблюдаваме прехвърляне на топката.“

Чуйте в звуковия файл и как Ивана Мурджева коментиранередките случаи с непризнаване на удължаването на телковите решения. Тя е адвокат, работещ за пациентски организации.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31