Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 24

Как се гради образ в киното

Казват, че киното е колективна психотерапия, чрез която можем да реализираме тайните си желания. Най-прекият път към осъществяването на тези наши мечти осигуряват образите в един филм или сериал. Нима не са те тези, които чрез репликите си и посланията, които отправят, се настаняват трайно в съзнанието на зрителите?

За това как се изгражда плътен образ в киното, който се запечатва в съзнанието ни, дълго след финалните надписи, в Епизод 24 на „Кино с думи“ – подкастът на програма „Христо Ботев“ на БНР и NO BLINK, говорим със сценариста Нели Димитрова, режисьора Виктор Божинов и актьора Христо Петков.

И още:

· Кое кара зрителите да симпатизират на т.нар. "негативни герои" – плътността на самия персонаж или добрата актьорска игра?

· Винаги ли добре изграденият персонаж е предпоставка за това образът да стане емблематичен?

· Скучен ли е положителният герой и негативните персонажи ли са тези, които движат историята?

· Защо е важно основните фигури в триъгълника, изграждащ персонажа, да говорят на един език и защо всъщност добрият образ се явява огледало на своя партньор в кадър?

· Какъв подход е избрал Виктор Божинов за новия си филм „Бягство“ и защо трябва да си добре запознат с елементарните занаятчийски правила в киното, но винаги да си готов за провокация?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00