Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Авантюриста“ спечели Голямата награда „Златен ритон“

Последният филм на Анна Петкова

Приключи 26-ото издание на Фестивала на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, което се проведе тази година в София, в Дома на киното. Журито с председател Адела Пеева присъди Голямата награда за документално кино на филма „Авантюриста“, режисьор Анна Петкова, сценарий Анна Петкова и Константин Петров. 

Наградата за анимация – на филма „Любовни черупки“ на Свилен Димитров.

Анна Петкова е създала над 30 документални филма, между тях „Преценка“ (носител на „Златен ритон“ за 1987 г.), „Присъдата“ в две части „Вината“ и „Обвинението“ (награда на журито на Международния кинофестивал в Карлови Вари и Златна ракла за 2000 г. и „Златен ритон“ за 2015 г.).

Основанието на журито за наградата на „Авантюриста“ е „Дълбочината и чувствителността, с която осмисля мястото и ролята на индивидуалния бунт срещу статуквото в условията на различна политическа конюнктура“.

За съжаление, Анна Петкова не доживя да види премиерата на новия си филм.

Чуйте продуцентката Галина Тонева, съсценариста Константин Петров и оператора Христо Ковачев.


Специално за "Артефир" – интервю на Ивайла Александрова с героя на филма – Григор Симов.

Снимки – Дом на киното и ФБ профил на Константин Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45
Димитрина Хамзе

Димитрина Хамзе – вдъхновена от творби на художници

В Полския институт в София се състоя премиерата на книгата "Поетично за художници" от Димитрина Хамзе. Представиха я Жоржета Чолакова и Правда Спасова, а Димитрина Хамзе прочете стихотворения, сред които вдъхновени от творби на полските художници Рафал Олбински и Йежи Новошелски.  "В тази книга творенията на художниците не са обект на поетичен..

публикувано на 13.02.25 в 16:15