Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е VR Art

Снимка: devstyler.bg

VR арт е рисуване във виртуалната реалност с помощта на контролери и очила за виртуална реалност, които създават три де пространство за художника. Чрез този тип рисуване трябва да има усещане за пространството.

Сред първите ви ар художници у нас е Рафаела Рафаелова, която е докторант в специалност „Мода“ в Национална художествена академия и преподавател в Националната гимназия по приложни изкуства. Днес Рафаела споделя, че първоначално е била настроена скептично към технологията, но днес я използва в различни проекти. Описва техниката на VR арта, като рисуване върху голямо платно, където обаче линиите се полагат във въздуха.

Днес Рафаела с надежда споделя, че мястото на технологиите в изкуството ще бъде все по-голямо и продуктивно и се надява, че в бъдеще ще могат и студентите повече да работят с технологии и подходящи бази за обучение:

„Много интересно е за хора, които се занимават с изкуството, имат база за рисуване и имат усещане за пространството и обектите в пространството. Рисуването в програмата, с която аз работя е много артистично, в другите програми е по-дигитализирано, а тук можеш да видиш с четка как би изглеждала например реална маслена боя. Работи се с очила и контролери, може с молив или с четка, зависи какво искаме да създадем. Правиш линия, тя остава във въздуха, във виртуалната реалност пространствата може да са различни, на белият листи изображението е плоско, а тук можем да го видим от всички страни. Можеш дори да вкараш и плоско изображение в тази среда и да го дообработиш с виртуалната реалност. Правили сме галерия картини със снимки, изградена изцяло във виртуалната реалност, снимките се вкараха дигитално, но плоско се бяха вкарали.


В началото бях скептично настроена към технологиите в изкуството, академичното рисуване беше близо до мен, но после осъзнах, че магията за света на художника се усеща по-силно с една такава виртуална реалност. Такъв пример беше един експеримент с картини на Салвадор Дали, можеше да се погледне отвъд картината, нещо което в реалния свят не можеш да направиш, да видиш картината от другата страна. Това дава още едно ниво на изкуството и на идеята на художника.“


Рафаела Рафаелова планира и изложба в сферата на VR арта и продължава да балансира между класическото рисуване и рисуването с виртуалната реалност.

Снимки: архив на Рафаела Рафаелова, devstyler.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05

В Банкя отбелязват празник на града и на църквата "Св. Кирик и Юлита"

Днес гр. Банкя отбелязва своя празник, който е и храмов празник на църквата "Св. Кирик и Юлита" в града. По този повод са организирани поредица от събития. За тях разказва д-р Александра Александрова, заместник-кмет на отдел "Образование, социални дейности, култура, спорт и връзки с обществеността":

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Най-емблематичните френски песни под небето на София

В София днес от 20 ч. на езерото Ариана предстои една романтичната музикална разходка из парижките потайности. "Музика под небето на Париж" е възможност да се насладите на най-емблематичните френски песни от миналия век до днес, част от песните на Едит Пиаф, Ив Монтан, Шарл Трене, Pink Martini и ZAZ, които ще чуете в изпълнение на франкофоните на..

публикувано на 15.07.25 в 09:24

Михаил Билалов и Николай Урумов предлагат смях до полуда в "Само не това име!"

Постановката "Само не това име!" съчетава смях и дълбоки социални размисли. Тя е по текстовете на френската пиеса "Името" на Матийо Делапорт и Александър де Ла Патиер, носителка на престижната награда "Молиер" за най-добра френска комедия през 2011 година. Сюжетът на пиесата се върти около на пръв поглед обикновеното събитие – вечеря между приятели и..

публикувано на 15.07.25 в 08:45
Пламен Петков

Актьорът Пламен Петков и плейбек театърът

Актьорът Пламен Петков е член на сдружение "Творци", преподавател, асистент-режисьор, технически мениджър и отговорник "Логистика“ в Академия Драмеди, както и част от театралната плейбек трупа "Тук и сега". Завършва "Актьорство за драматичен театър" в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" през 2018 година в класа на проф. Маргарита Младенова. Казва, че актьорското..

публикувано на 15.07.25 в 08:19