Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е VR Art

Снимка: devstyler.bg

VR арт е рисуване във виртуалната реалност с помощта на контролери и очила за виртуална реалност, които създават три де пространство за художника. Чрез този тип рисуване трябва да има усещане за пространството.

Сред първите ви ар художници у нас е Рафаела Рафаелова, която е докторант в специалност „Мода“ в Национална художествена академия и преподавател в Националната гимназия по приложни изкуства. Днес Рафаела споделя, че първоначално е била настроена скептично към технологията, но днес я използва в различни проекти. Описва техниката на VR арта, като рисуване върху голямо платно, където обаче линиите се полагат във въздуха.

Днес Рафаела с надежда споделя, че мястото на технологиите в изкуството ще бъде все по-голямо и продуктивно и се надява, че в бъдеще ще могат и студентите повече да работят с технологии и подходящи бази за обучение:

„Много интересно е за хора, които се занимават с изкуството, имат база за рисуване и имат усещане за пространството и обектите в пространството. Рисуването в програмата, с която аз работя е много артистично, в другите програми е по-дигитализирано, а тук можеш да видиш с четка как би изглеждала например реална маслена боя. Работи се с очила и контролери, може с молив или с четка, зависи какво искаме да създадем. Правиш линия, тя остава във въздуха, във виртуалната реалност пространствата може да са различни, на белият листи изображението е плоско, а тук можем да го видим от всички страни. Можеш дори да вкараш и плоско изображение в тази среда и да го дообработиш с виртуалната реалност. Правили сме галерия картини със снимки, изградена изцяло във виртуалната реалност, снимките се вкараха дигитално, но плоско се бяха вкарали.


В началото бях скептично настроена към технологиите в изкуството, академичното рисуване беше близо до мен, но после осъзнах, че магията за света на художника се усеща по-силно с една такава виртуална реалност. Такъв пример беше един експеримент с картини на Салвадор Дали, можеше да се погледне отвъд картината, нещо което в реалния свят не можеш да направиш, да видиш картината от другата страна. Това дава още едно ниво на изкуството и на идеята на художника.“


Рафаела Рафаелова планира и изложба в сферата на VR арта и продължава да балансира между класическото рисуване и рисуването с виртуалната реалност.

Снимки: архив на Рафаела Рафаелова, devstyler.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25