Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Жан Моне“ център към ПУ: Изследвания на европейската интеграция - официални политики и други процеси

Центровете за върхови постижения „Жан Моне“ събират експертния опит и компетенции на високоспециализирани изследователи и имат за цел да развият активности и сътрудничества между различните дисциплини и ресурси в Европейските изследвания, както и да създадат съвместни транснационални дейности и структурни връзки с академични институции в други страни.

Целта на съществуване на центъра в рамките на Пловдивския университет е:

Разширяване на обсега на  преподаването в областта на европейската интеграция чрез въвеждане на нови и актуализиране на съществуващи курсове в бакалавърските учебни програми, администрирани от катедра Приложна и институционална социология; въвеждане на нови курсове за обучение на докторанти и прием на докторанти в конкретните области, развивани в проекта;

Изграждане на мрежи с осъществяване на изследователски инициативи с други европейски и български центрове „Жан Моне“, както и с други центрове за високи постижения и опитни учени, работещи в областите от интерес;

Разширяване на преподаването на Европейски изследвания и изучаване на проблемите на ЕС в други факултети на Пловдивския университет;

промотиране на дейностите на центъра сред външни на университета заинтересовани лица – политици, гражданско общество, неправителствени организации и сътрудничество с организации като Европейския институт в София, Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за либерални стратегии, Института за Европейски политики, Фондация Фридрих Еберт и др.

За центъра разказва в “Нашият ден“ проф. д-р Иван Чалъков, социолог:

“Това е специален раздел по програмата “Еразъм“, която включва обмен на студенти и преподаватели, подпомагане на младежки дейности.

Един от първите подобни центрове у нас беше в Американския университет в България, но това беше много отдавна. Двата, които функционират, с които имаме контакти са в Нов български университет и в катедра “Европеистика“ в СУ. Нашият център е най-новият ние започнахме работа в края на октомври 2020 г.

Нашият център освен промяна на съдържанието, включване в учебните програми на дисциплини и курсове, свързани с европейска тематика, най-вече европейска интеграция. Имаме и изследователска част в три направления.

Ние смятаме, че наред с официалните политики, които правителствата и самата европейска комисия и всички отговорни взимат, текат процеси, които са от долу нагоре.

Най-малкото всеки от нас пътува и възникват контакти, официалните политики и мерки са вид инфраструктура, в която текат други процеси.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Ирена Илиева от Юридически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, директор на Институт за държавата и правото към БАН. Тя представи в “Нашият ден“ и новата си книга “Право на Европейския съюз след Брекзит“.

“ЕС непрекъснато се променя и днес продължаваме да си поставяме въпроси, които са съпътствали европейската интеграция от самото нейно начало. Адекватни ли са политиките на ЕС и инструментите за тяхното постигане. Какво е качеството не европейското законотворчество и как се прилага правото на ЕС?

При последните събития в Украйна отново се поставя големия въпрос – адекватно ли реагира ЕС на променящата се действителност? Затова дейността на този център е изключително ценна и полезна, защото ние се допълваме.

Социолозите работят върху процесите, които текат в обществото, в правната част пък гледаме инструментите на ЕС.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: facebook/PaisiiHilendarski



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55