В навечерието на 149-ата годишнина от гибелта на Васил Левски българската национална телевизия представи документалният филм „Свободни на този или на онзи свят“. Сюжетът на продукцията среща Апостола Васил Левски с неговия вдъхновител Георги Раковски по времето на Първата българска легия в Белград. В ролите на националните ни герои са младите актьори – Марио Василев и Теодор Каракачанов. Режисьор на продукцията е журналистът от Българска национална телевизия – Йордан Димитров:
„Нямаше как да не се опитаме да си представим каква е била тази среща, а и миналата година чествахме и кръгла годишнина на Раковски. А много българи дори не знаят, че Левски и Раковски са се познавали. Той всъщност Левски се е учил от Раковски. Младите актьори с голямо усърдие влязоха в тези роли, посланията са много отговорни, много силни, текста не трябваше просто да се наизусти, а да се предаде енергията. Филмът е оригинален точно с това, че е жив във взаимодействието между игрално и документално. Този подход докосва и младите хора, през игралното и фактите. Да не е лекция. А да я има живата емоция и тръпка през душата на актьора. Левски не се е родил научен, за да постигне тази дух на смелостта си, той трябва да е добър ученик. Той е изпитвал страхопочитание към Раковски и Ильо Войвода. Имал е уважение към тях, учил се е, възхищавал се е. Не си е мислил изначално, че е предопределен. Искал е да бъде наследник на тези послания, но през ученето от тези преди него е стигнал до тях. Той е човек като всички нас.“
Филмът съчетава документалното и игралното кино. Ролите са поверени на младите актьори – Марио Василев като Левски и Теодор Каракачанов като Раковски. В лентата са включени и факти от дневниците на Раковски и Левски. Филмът завършва с посланието и заглавието на филма – „Свободни на тоя или на онзи свят“.
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg