Френският институт в България подготвя културна програма, посветена на Председателството на Франция на Съвета на Европейския съюз. Френското ротационно председателство започна в началото на 2022 година и ще продължи до месец юни. Един от основните приоритети е задълбочаване на културата, изкуството и образованието – сфери, които са изключително важни за силата и сплотеността на Европа.
По инициатива на Френския институт в Париж на 5 март 2022 г. от 11 ч. 30 европейски града ще се включат в отворената дискусия кафе „Европа“ за свободата на пресата и нейното бъдеще. Събитието е продължение на дългата европейска традиция на дебати и срещи и в него ще участват медии и граждани.
Френският институт в България се присъединява към инициативата, като организира две събития в София и във Варна.
В София в литературен клуб „Перото“ дискусията ще се проведе между журналистите Светослав Иванов от BTV и Мариан Нагушевски, главен редактор в TV5 Monde.
Във Варна в кафенето на културен център „Морско казино“ публиката ще се срещне с журналистката на свободна практика Ива Георгиева и с Вероник Барондо от Arte.
Във фокуса на дискусията ще бъдат въпросите, свързани с доверието в медиите, политическата и икономическата им независимост, бъдещето на професията в контекста на дигиталните и технологичните сривове, дезинформацията и фалшивите новини.
Пиер Колио, директор на Френския институт в България, разказа в „Артефир“ за събитията организирани от Френския институт в България, посветени на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Повече информация за предстоящите събития можете да намерите тук
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч. Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg