Френският институт в България подготвя културна програма, посветена на Председателството на Франция на Съвета на Европейския съюз. Френското ротационно председателство започна в началото на 2022 година и ще продължи до месец юни. Един от основните приоритети е задълбочаване на културата, изкуството и образованието – сфери, които са изключително важни за силата и сплотеността на Европа.
По инициатива на Френския институт в Париж на 5 март 2022 г. от 11 ч. 30 европейски града ще се включат в отворената дискусия кафе „Европа“ за свободата на пресата и нейното бъдеще. Събитието е продължение на дългата европейска традиция на дебати и срещи и в него ще участват медии и граждани.
Френският институт в България се присъединява към инициативата, като организира две събития в София и във Варна.
В София в литературен клуб „Перото“ дискусията ще се проведе между журналистите Светослав Иванов от BTV и Мариан Нагушевски, главен редактор в TV5 Monde.
Във Варна в кафенето на културен център „Морско казино“ публиката ще се срещне с журналистката на свободна практика Ива Георгиева и с Вероник Барондо от Arte.
Във фокуса на дискусията ще бъдат въпросите, свързани с доверието в медиите, политическата и икономическата им независимост, бъдещето на професията в контекста на дигиталните и технологичните сривове, дезинформацията и фалшивите новини.
Пиер Колио, директор на Френския институт в България, разказа в „Артефир“ за събитията организирани от Френския институт в България, посветени на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Повече информация за предстоящите събития можете да намерите тук
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg