Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на село Средец във филм на Кристиян Бозов

Вдъхновен от неизвестното в документалното кино, Кристиян Бозов създава „Средец“ – новият филм в платформата за българско късометражно кино NO BLINK, който разказва историята на едноименното смолянско село, в което днес има къщи, но няма хора.

Младите отдавна са напуснали селото, в Средец живее само възрастното поколение, което е построило многоетажните къщи, защото е вярвало, че в тях ще кипи живот. От тази вяра сега е останал само споменът за задружното общество, което някога е искало да даде път на новото.

Историята във филма проследява идеята зад вече пустите къщи през личния поглед на безименни жители, които все така милеят за Средец. Водещото в документалния разказ е емоцията, която той предава, като навлиза навътре в душата на човека в кадър, но на достатъчна дистанция от святото в нея.

Сякаш далеч от цивилизацията, но и от всичко пошло, хората в селото се препитават от земята, грижат се за нея с уважения и тя им отвръща със същото.

В „Средец“ Кристиян Бозов всъщност разказа за селото на баща си, но не с идеята да накара младото поколение да се върне в него, а да припомни на всеки, изгледал филма, че и той има баба и дядо, които чакат да чуят гласа му.

Филмът е продукция на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и първоначално е замислен като игрален. Природните дадености на местността обаче и желанието у населяващите я възрастни хора да споделят всичко онова, което таят в себе си, карат Кристиян да превърне игралното в документално.

Повече за работата по филма и историята на Средец режисьорът разказва в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00