Иван Кънчев е автор на четири книги и е един от създателите на популярния проект “Българска история“. Завършва “Международни отношения“ в СУ “Св. Кл. Охридски“, магистър е по реторика и финансов мениджмънт.
Основна задача пред сдружение „Българска история“ е съхраняването и популяризирането на българската история чрез поддръжката на два уебсайта, обиколки на училища с цел изнасяне на уроци по родолюбие, създаване на образователни клипове, документални поредици, късометражни филми и телевизионни предавания, посветени на бележити лица и събития от родното минало, издаване на книги с историческа тематика, а от март 2016 и едноименно списание.
Иван Кънчев е главен герой в “Нашият ден“:
“Случващото се в Украйна е едно от най-неприятните събития, които могат да се случат в хода на историята на определена държава и континент. Мислехме, че тези неща са останали назад в миналото и сякаш сме си научили уроците от историята, но единственото, което се потвърди за пореден път е, че историята се повтаря, а човечеството не си взима поуки от нея.
За съжаление войната особено днес се води, както на бойното, така и на информационното. Много е трудно да отсяваме коя е вярната. “
Спирането на Фейсбук за ЕС
“Това в някакъв аспект би успокоило хората. Наличието на толкова пристрастени хора към медията показва, че нещо не е наред.“
Дискусиите около датата 3 март
“Интересно ми е да обсъдим в обществото ни дали въобще има дата, която ни обединява. Заради наши специфики в народопсихологията много трудно можем да се обединим около една дата, но този дебат за 3 март винаги е вървял, а тази година кулминира заради събитията, които се случват в Украйна и Русия.
Дискусиите не бяха приятни и единственото, което правят е още повече да разделят обществото ни. Всеки един от нас е ангажиран с конфликта в момента и благодарение на социалните мрежи се затваряме в едни микрообщества, в които имаме свои съмишленици, а с всички останали се караме ожесточено.
Аз смятам, че 3 март следва да бъде национален празник на България и не смятам, че е необходимо да го променяме.“
Сдружение “Българска история“
“Минахме през много етапи, тъй като развитието на Сдружението съвпадна и с нашето личностно развитие. Когато го стартирахме, то започна от една страница във Фейсбук, бяхме ученици в 12 клас и не осъзнавахме, че това нещо до такава степен ще промени живота ни.
За щастие тогавашното хоби отдавна се е превърнало в работа. Етапите бяха различни, но винаги ни е обединявало това – да направим историята по-интересна, по-популярна и сякаш вече намерихме нашата ниша. Намерихме я и като издателство, профилирано само върху българска история, каквото липсваше на нашия пазар. Радваме се, че към изданията има интерес.“
Експертизата е много важна и мога да заявя, че през годините сме работили с някои от най-големите имена в българската историография, като по. Пламен Павлов, проф. Пламен Митев и десетки други.“
Фокусът
“Той в момента е издателската дейност. Успяваме да реализираме между 25 и 30 издания, които след това представяме на читателите, както нови книга, така също и преиздаваме стари, които не са виждали бял свят от десетки години. В началото на тази година отбелязахме стотната книга на издателството.
Продължаваме да реализираме и видеосъдържание, което се радва на завидна популярност в Интернет, което ни радва, защото е трудно историческо съдържание да се бори наравно с останалите видеа в Youtube, които гледат младите хора.“
Новото поколение
“Децата се развиват изключително бързо, усвояват добре информацията, ако е поднесена по правилния начин. По-скоро ние не разбираме новото поколение, те наистина се развиват изключително бързо. Те по друг начин възприемат информацията, която е в невъобразими обеми. Трябва да се приспособим и да обърнем това в позитив.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg