„В историята на българската литература са добре известни начинанията по каталогизиране на актуалната литературна продукция за определени календарни години, намерили своите първи печатни публикации в авторитетни периодични издания. Като жест именно на такава традиция, в списание „Страница“ започнаха да се появяват годишни обзори на прозата и поезията от началото на новия 21-ви век“, пише в уводните си думи „За тези страници“ Гергина Кръстева. Тя прави от 2012 година такива годишни обзори на българската поезия на страниците на списанието.
Закономерно те се появиха като втора книга на Сдружение „Литературна къща“, Пловдив, което издава и сп. „Страница“. Получила се е много интересна и полезна книга „Гласове и страници от вчера“. Редовните му читатели ще видят, че, събрани в едно книжно тяло, тези рецензии придобиват още качества. Те се сговарят, дебатират едни с други, очертават една по-цялостна картина на българската поезия, посочват имена и тенденции, издателски практики, конкурси и награди.
Разбира се, малко хора си дават сметка, че да се проследи тази литературна продукция от около 300 стихосбирки (вижте библиографията в края на книгата), да се напишат текстовете за тях, да се обобщят отделните години е къртовски труд и дълбоко познаване на литературния контекст, на литературната традиция, както и възможности за надзъртане в литературното бъдеще.
Бавна, самотна и трудна е работата на литературния „наблюдател“, микроскопска и без очаквания за благодарности. Но трябва да благодарим на доц. д-р Гергина Кръстева за усилията и всеотдайността, довели до книгата ѝ „Гласове и страници от вчера“, защото по думите на проф. Никола Георгиев, когото цитира – „добрата литературна история не само описва литературния процес, но и се включва в него, става част от него“. Страниците от „вчера“ след време ще са част от литературната ни история.
Чуйте Гергина Кръстева.
В редакция "Хумор и сатира" не ламтим за лукс, но от лукс разбираме особено когато става дума за много пари. Този път ще стане дума за страшно много пари, което ни подсказва, че ще има някакъв изумителен лукс. Подробности кой дава парите и какъв е този лукс, можете да научите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с..
През 2019 г. за пръв път на българската литературна сцена се появи персонажът Чекмо в едноименния роман на писателя Момчил Николов. Необикновеното, лудо и откачено приключение прерасна в продължението "Чекмо 2" (2022 г.). Историята намира и естествения си завършек с третата книга от поредицата – "Чекмо 3". Трите книги са вдъхновени от реален..
Нашите приятели животните са основни персонажи в последното издание на "Академия Комика", литературния салон на "Хумор и сатира". И то не какви да е животни. А животни, които са равноправни герои в произведението. Животни, за които се говори с нежност и любов, с психологически финес като за хора, или като за повече от хора… Но всъщност вие сами ще..
Soldout Design & Untiled Gallery с дуо изложбата "Имаш отварата, аз имам лек", на Мартина Вачева и Мич Брезунек. Това е първата им съвместна изложба в този формат, обединяваща техните различни, но допълващи се подходи към наративната живопис. Те са семейство, което за пръв път се среща в общ артистичен проект, а основателката на галерия Soldout..
Аудиовизуален холограмен спектакъл ще се състои тази вечер в София лайв клуб. Можете да чуете авторска музика на Руслан Беров, който работи като звукорежисьор в БНР, изпълнена от холографската му група и приятели-музиканти. Тя "ще ви отведе дълбоко в недрата на човешката душа", гласи поканата. Ето какво сподели той за своя интерактивен..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg