Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поезията под микроскоп

доц. д-р Гергина Кръстева
Снимка: bulgarianhistory.org

„В историята на българската литература са добре известни начинанията по каталогизиране на актуалната литературна продукция за определени календарни години, намерили своите първи печатни публикации в авторитетни периодични издания. Като жест именно на такава традиция, в списание „Страница“ започнаха да се появяват годишни обзори на прозата и поезията от началото на новия 21-ви век“, пише в уводните си думи „За тези страници“ Гергина Кръстева. Тя прави от 2012 година такива годишни обзори на българската поезия на страниците на списанието.

Закономерно те се появиха като втора книга на Сдружение „Литературна къща“, Пловдив, което издава и сп. „Страница“. Получила се е много интересна и полезна книга „Гласове и страници от вчера“. Редовните му читатели ще видят, че, събрани в едно книжно тяло, тези рецензии придобиват още качества. Те се сговарят, дебатират едни с други, очертават една по-цялостна картина на българската поезия, посочват имена и тенденции, издателски практики, конкурси и награди.

Разбира се, малко хора си дават сметка, че да се проследи тази литературна продукция от около 300 стихосбирки (вижте библиографията в края на книгата), да се напишат текстовете за тях, да се обобщят отделните години е къртовски труд и дълбоко познаване на литературния контекст, на литературната традиция, както и възможности за надзъртане в литературното бъдеще. 

Бавна, самотна и трудна е работата на литературния „наблюдател“, микроскопска и без очаквания за благодарности. Но трябва да благодарим на доц. д-р Гергина Кръстева за усилията и всеотдайността, довели до книгата ѝ „Гласове и страници от вчера“, защото по думите на проф. Никола Георгиев, когото цитира – „добрата литературна история не само описва литературния процес, но и се включва в него, става част от него“. Страниците от „вчера“ след време ще са част от литературната ни история.

Чуйте Гергина Кръстева.

Снимки – сп. „Страница“ и bulgarianhistory.org


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45
Димитрина Хамзе

Димитрина Хамзе – вдъхновена от творби на художници

В Полския институт в София се състоя премиерата на книгата "Поетично за художници" от Димитрина Хамзе. Представиха я Жоржета Чолакова и Правда Спасова, а Димитрина Хамзе прочете стихотворения, сред които вдъхновени от творби на полските художници Рафал Олбински и Йежи Новошелски.  "В тази книга творенията на художниците не са обект на поетичен..

публикувано на 13.02.25 в 16:15