Как войната в Украйна ще повлияе на използването на енергийни ресурси в Европа? Как домакинствата, а и бизнесът, могат да помогнат на намаляването на зависимостта от изкопаеми горива?
Фосилните горива – като нефта, въглищата и природния газ – днес съставляват почти пет шести от консумацията на основни енергийни източници по света.
Темата коментира в “Нашият ден“ Асен Ненов от фондация „Екоцентрик”:
“Когато преди няколко години по някакви причини се спряха доставките от Русия на газ, тогава около две-три седмици много градове в България останаха без отопление поради това, че котлите на топлофикациите са на газ.
Тогава всички стояхме две седмици на студено и разбрахме какво значи Путин да ти е недоволен за нещо. Ние знаем какво е това и можем да издържим известно време. Зимата отмина, в момента мислите ни по-скоро са за следващата зима.
Нашите икономии ще бъдат като жест към мира. Колкото по-малко фосилни горива ползваме, толкова повече мир ще има. Тази машина за война, която Путин произведе, не може да функционира безкрайно време в такива икономически условия, каквито бяха създадени в последните 10 години.“
Енергийната бедност
“Тя може да се разпознае по плесента на стената. Веднага става ясно, че има воден лост между външната и вътрешната стена, което изведнъж ни прави енергийно бедни. Вярно е, че голяма част от сградите в страната се нуждаят от още изолиране.
Доколкото разбирам, зависимостта от руски газ не е чак такава, защото той е 12% от енергийния микс.
Имам кола, която за съжаление е на дизел. Това ще е последната ми кола на това гориво. Гледайки към войната, не трябва да се отклоняваме от основната цел, намаляване на въглеводороди и изпускането на отпадъка от този процес. Това е нещо ключово, за да може в следващите 100 години да започнем да намаляваме въздействието на климата върху нас.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg