Как войната в Украйна ще повлияе на използването на енергийни ресурси в Европа? Как домакинствата, а и бизнесът, могат да помогнат на намаляването на зависимостта от изкопаеми горива?
Фосилните горива – като нефта, въглищата и природния газ – днес съставляват почти пет шести от консумацията на основни енергийни източници по света.
Темата коментира в “Нашият ден“ Асен Ненов от фондация „Екоцентрик”:
“Когато преди няколко години по някакви причини се спряха доставките от Русия на газ, тогава около две-три седмици много градове в България останаха без отопление поради това, че котлите на топлофикациите са на газ.
Тогава всички стояхме две седмици на студено и разбрахме какво значи Путин да ти е недоволен за нещо. Ние знаем какво е това и можем да издържим известно време. Зимата отмина, в момента мислите ни по-скоро са за следващата зима.
Нашите икономии ще бъдат като жест към мира. Колкото по-малко фосилни горива ползваме, толкова повече мир ще има. Тази машина за война, която Путин произведе, не може да функционира безкрайно време в такива икономически условия, каквито бяха създадени в последните 10 години.“
Енергийната бедност
“Тя може да се разпознае по плесента на стената. Веднага става ясно, че има воден лост между външната и вътрешната стена, което изведнъж ни прави енергийно бедни. Вярно е, че голяма част от сградите в страната се нуждаят от още изолиране.
Доколкото разбирам, зависимостта от руски газ не е чак такава, защото той е 12% от енергийния микс.
Имам кола, която за съжаление е на дизел. Това ще е последната ми кола на това гориво. Гледайки към войната, не трябва да се отклоняваме от основната цел, намаляване на въглеводороди и изпускането на отпадъка от този процес. Това е нещо ключово, за да може в следващите 100 години да започнем да намаляваме въздействието на климата върху нас.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg