Маргита Гошева завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, специалност “Актьорско майсторство за драматичен театър”, в класа на проф. Надежда Сейкова.
Година след дипломирането си заминава за Виена като част от екипа на международния проект RUSSENHÜHN, по идея и текстове на Димитър Динев.
От 2002 се присъединява към кръга "Сфумато" и работи с проф. Маргарита Младенова и проф. Иван Добчев – както в проекти на Театрална работилница "Сфумато", така и като гост в техни представления на сцената на други столични театри.
За ролите си в най-успешните български филми за последните години “Урок” и “Слава” на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов, Маргита печели общо единадесет награди за най-добра актриса от международни фестивали във Франция, Бразилия, Литва, Индия, Румъния, Иран, Черна гора и България.
През 2015 г., съвместно с актьорите Иван Бърнев и Мирослава Гоговска, създава и преподава в “Неделно училище по театър” за деца към ТР Сфумато. От юли 2017 е част от трупата на Драматичен театър Пловдив.
Маргита Гошева е главен герой в “Нашият ден“.
“Винаги съм вярвала, че това, което ти предстои да правиш на сцената или на снимачната площадка, задължително трябва да влезе в някаква връзка с теб самия като човек. Да се намери тази точка между героя, героинята и между теб като човек, и така всъщност да се построява образът.
Това, което те вълнува като личност и човешко същество, твоите размисли, твоя период, в който си, да влезе във връзка с това, което правиш. Аз съм го осъзнала и то ми дава възможност да правя стъпки като човек през работата си, като вид духовна практика.
Не мога да избера най-значимата си роля. Аз жестоко потъвам във всичко, което ми предстои да правя, след което тръгвам за следващото.
Голяма популярност имат актьорите, които се явяват всяка вечер по телевизора, аз нямам чак такава и слава Богу, защото това нещо е много хлъзгаво, несигурно и подмамващо.
Когато усетя, че може да се случи така, отивам на друго място, за да се съхранявам. Навсякъде присъствам по-скоро като човека, а не като артиста, това ми се струва по-важното.
В момента се чувствам наистина добре в Пловдивския театър. Сутринта си казах, чувайки едно птиче – пролетта идва, тя всеки момент ще бъде тук. Пожелавам на всички да им разцъфнат душите! Пожелавам пролет в душите!“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимки – ДТ Пловдив, ТР "Сфумато"
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg