Не само непознатите, чуждите градове могат да бъдат вдъхновение за твореца, може да бъде и родното, близкото, познатото. Има много места, които представляват интерес за твореца. Обикновени, не особено привлекателни улички, но всяка носи своя специфичен чар и е обект за художника.
Столичната галерия "Астри" представя изложбата "Улици'' на Живка Маринова. Градският пейзаж вълнува художничката и реални обекти въздействат като абстрактни картини.
Ето какво споделя Живка Маринова:
"София. Отразена не непременно с нейните най-емблематични обекти, а моята – с местата, които обичам и винаги са ме интригували. София. Видяна през призмата интимно-идиличния поглед на човек, който наблюдава нещо свое, близко и дълбоко познато.
Независимо от закономерно настъпващите неизбежни промени, духът и излъчването на града ни се запазва, поне за този, който умее да го почувства.
Тази изложба е опит да предам своето вълнение от онези места, които познавам цял живот и въпреки, или точно заради това, представляват интерес за моите творчески търсения.
Когато десетилетия наред минаваш по едни и същи пътища и съзерцаваш едни и същи картини, непременно започваш да обичаш и приемаш като… свои. Навикът и ежедневните дейности обикновено ни правят слепи за всичко позитивно и красиво, което имаме около себе си. Устремът към целите и следването на задачите ни пречат да вдигнем поглед и забележим очарованието на света и живота. Повечето места промениха облика си в годините, но останаха интересни и вдъхновяващи. Трябва само да отворим сетивата си.
В тези особени времена, когато всички сме на път да загубим вярата в доброто и надеждата за един по-светъл утрешен ден, предлагам своя опит за смяна на гледната точка. Не изместване на фокуса от важните за всички ни неща и събития, а един по-различен ъгъл, от който да погледнем наоколо."
Изложбата може да бъде видяна до 25 март в столичната галерия "Астри".
Чуйте повече от звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg